$ DOLAR → Alış: 32,49 / Satış: 32,62
€ EURO → Alış: 34,60 / Satış: 34,74

Yenişehir’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Yenişehir’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu
  • 30.10.2022

Cumhuriyetin Kuruluşunun 99’uncu Yıldönümü Yenişehir’de de düzenlenen törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı önündeki tören alanında şiirler okundu, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Folklor gösterisi ve ödül töreninden sonra mehter takımının gösterisi izlendi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yenişehir kaymakamı Rahmi Köse yaptı. Köse konuşmasında şunları kaydetti: “Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmete yâd ediyorum. Bugün hep birlikteyiz. Sadece burada değil, memleketin her köşesinde buradayız. Kadını erkeği, genci yaşlısı elimizde bayraklarla sokaklarda meydanlardayız. Çünkü bugün 29 Ekim. Bundan tam 99 yıl önce Cumhuriyetimiz kuruldu. Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimiz, kutlu olsun, daim olsun, ilelebet yaşasın. Cumhuriyet hepimizi bir araya getiren tarihimizin en önemli kararıdır. 99 yıl önce yaşayanların hep birlikte verdikleri bir ve beraber yaşama kararıdır. Cumhuriyetin harcında bu milletin kanı, canları, cesaretleri ve hürriyet aşkları var. Bağımsızlığını kaybetmekten sonra canını vermeyi göze alan yardan serden geçen ama vatan toprağından asla vazgeçmeyen yüz binlerce kahramanın Mehmetlerin, Mehmetçiklerin kanı var. Cumhuriyetin temellerinde Türk milletinin onurlu duruşu, vatan sevgisi, egemenlik ve bağımsızlık iradesi var. Bu büyük varoluş mücadelesinin zaferle sonuçlanması tarihimizde en büyük zihniyet ve hukuk devrimlerinden birinin gerçekleştirilmesini mümkün kılmış, ülkeyi yönetme hakkı ve yetkisi millete geçmiştir. Bu anlayış ve dönüşümle Cumhuriyetimiz 99 yıl içinde büyük kazanımlar elde etmiş, hızla büyümüş, büyük projeleri hayata geçirmiş, bölgesinde ve dünyada söz sahibi ülkeler arasına girmeyi başarmıştır. Bugün Cumhuriyetimiz dostlarımıza güven vermekte, milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçlere ve vatan hainlerine ise korku salmaktadır. Cumhuriyetimizi ulaştığı bu noktadan çok daha aydınlık yarınlara sizler taşıyacaksınız. Buna yürekten inanıyor ve size güveniyoruz. Bu inançla tekrar bayramınız kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin mimarı olan, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Yaşasın yüce Türk milleti yaşasın Cumhuriyet.”

Kutlama programına Kaymakam Rahmi Köse, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Zehra Varol, daire amirleri, siyasi parti sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Akşam saat 20.30’da Derviş Eroğlu Bulvarı’ndan başlayıp Atatürk Anıtı’nda sona eren Cumhuriyet Yürüyüşü gerçekleştirildi. Cumhuriyet Yürüyüşü sonrası havai fişek gösterileri ilgiyle izlendi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ