$ DOLAR → Alış: 32,16 / Satış: 32,29
€ EURO → Alış: 34,89 / Satış: 35,03

KÜTÜPHANE HAFTASI SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİYLE KUTLANDI

KÜTÜPHANE HAFTASI SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİYLE KUTLANDI
  • 31.03.2022

Kütüphane Haftası dolayısıyla Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir söyleşi etkinliği düzenlendi.

“KİTAP HAYATA

BAKIŞI DEĞİŞTİRİR”

Dünkü söyleşiye katılan Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, kitap okumanın önemine değindi. Ayaz, “İnsan okudukça daha çok olgunlaşıyor. İnsan kitap okuduğu zaman okuduklarını kendi hafızasında canlandırıyor. Hayata bakışı değişiyor. Geleceği için ümitleri için hayaller kurmaya başlıyor” diye konuştu.

 “YAZMAYA MERAKLI

GENÇLERE ÖZEL İLGİ”

Gençlerin kitap okumaya ve yazmaya ilginin artması için teşvik edilmeleri gerektiğini belirten gazeteci yazar Gürhan Adana ise bu konuda öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirtti. Adana, özellikle yazma isteği olan öğrencilere öğretmenleri tarafından özel ilgi gösterilmesi gerektiğine işaret etti.

“BU SÖYLEŞİ

BİR BAŞLANGIÇ”

Söyleşinin organizasyonunu üstlenen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ayşen Doğruer de “Bugünkü söyleşimizin değerinin farkındayız. Söyleşimizin yazarlarımızın, okuma sevdalılarının, okuma grubu üyelerinin bir araya gelerek kitap okumanın lezzetini paylaşmaları amacıyla bir başlangıç olmasını isterim” dedi.

28 Mart – 3 Nisan arasında kutlanan Kütüphane Haftası dolayısıyla Yenişehir’de de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de bir söyleşi etkinliği düzenlendi.

Okulun kütüphanesindeki etkinliğe katılan Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, okumanın önemini anlattı. Ayaz şunları kaydetti: “İnsan okudukça daha çok olgunlaşıyor. İnsan kitap okuduğu zaman kendi hafızasında canlandırıyor. Hayata bakışı değişiyor. Geleceği için ümitleri için hayaller kurmaya başlıyor. Bazı eğitimciler düzenli çalışmayı önenir başarılı olmak için. Gence, ‘Al şu kitabı oku’ demekle olmaz. Bir uzman, ‘Çocuğunuzun hayatta çok başarılı olmasını istiyorsanız ona masal okuyun’ demişti. Daha çok başarılı olmasını istiyorsanız daha çok masal okuyunuz. Bu anlamda yapılan her etkinlik değerli.”

Gençlerin kitap okumaya ve yazmaya ilginin artması için teşvik edilmeleri gerektiğini belirten gazeteci yazar Gürhan Adana ise bu konuda öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirtti. Adana, özellikle yazma isteği olan öğrencilere öğretmenleri tarafından özel ilgi gösterilmesi gerektiğine işaret etti. Söyleşide şair Necip Kahraman ve araştırmacı tarihçi Dr. Salih Erol da kitap çalışmaları konusunda ayrıntılı bilgi aktardılar.

Söyleşi etkinliğinin düzenlenmesinde görev alan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ayşen Doğruer de şunları kaydetti: “Kütüphane Haftası’nı kutlamanın en güzel şeklinin bir kütüphanede kitaba gönül verenlerle söyleşerek olacağına inanıyorum. Bugünkü etkinliğimizin yazarlarımızın, okuma sevdalılarının, okuma grubu üyelerinin bir araya gelerek kitap okumanın lezzetini paylaşmaları adına bir başlangıç olmasını  isterim. Büyüyerek gelenekselleşmesini umduğum bu organizasyonun ilkinin üç yıl önce severek kurduğumuz kütüphanemizde olması bizler için büyük mutluluk, katılımcıların her biri ayrı ayrı çok kıymetli, gönüllerindeki kitap sevgisini paylaşmak adına kütüphanemizi onurlandıran herkese çok teşekkür ediyorum.”

Kütüphane Haftası Söyleşi Etkinliği’ne İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Kütüphane Müdiresi Esra Kayran, Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Suat Yiğit, İlhan Oğuz Anadolu Lisesi Müdürü / Öğretmenler arası okuma grubu kurucusu Mesut Demiray, Koyunhisar Ortaokulu Müdürü / İlçe Kitap Okumayı Sevdirme Komisyonu Başkanı Lütfü Şen, Yusuf Atey Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Aydın, Yenişehir Anaokulu Müdürü M. Ali Özdemir, Okuyan Kadınlar Grubu’ndan Çiğdem Karaçalı, gazeteci yazar Gürhan Adana, şair Necip Kahraman, tarih öğretmeni yazar Dr. Salih Erol, gazeteci Harun Sak, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hanife Yazar, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Yüce , Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni / Kpss alan soru kitabı yazarı Arif Köse , Yenişehir Okuyan Kadınlar Grubu Temsilcisi Çiğdem Ünel, Türkçe Öğretmeni / Sesli kitap seslendirmeni / Akıllı duraklar sesli kütüphane projesi katılımcısı Ayşenur Derse, öğrenciler Ayça Esma Keklik, Özge Yaşar, Belinay Çakmak, Şevval Arık, Sahra Sakarya, Merve Cengiz Gevher Nesibe MTAL Anasınıfı Öğretmeni Meltem Koç,  anasınıfı Öğrencileri Eymen , Engin, Doruk, İsmail, Kerem Ege, Emir Asaf, Elif, Berranaz ve Ahsen.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni /  Yenişehir Okuyan Kadınlar Grubu üyesi / Akıllı Duraklar Sesli Kütüphane Projesi katılımcısı Ayşen Doğruer’in organizasyonu üstlendiği etkinlikte anasınıfı öğrencilerinin gösterisi izlendi. Kitap pasta kesimi ve ikramının ardından katılımcıların okuma ve kitap konulu söyleşilerine geçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ