$ DOLAR → Alış: 32,13 / Satış: 32,26
€ EURO → Alış: 34,92 / Satış: 35,06

Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı

Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı
  • 21.03.2022

Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle bu yıl çok daha büyük bir önem taşıyan Nevruz Bayramı kutlamaları coşkuyla başladı. Kent merkezinde renkli görüntülerle başlayan kutlamalar, hafta boyunca kortej yürüyüşleri ve halk dansları gösterileriyle tüm ilçelerde gerçekleştirilecek.

Yeni yılın başlangıcı, doğanın uyanışı ve Türklerin Ergenekon’dan çıkışının yıldönümü olarak kutlanan Nevruz Bayramı, Bursa’da coşkuyla başladı. Nevruz Bayramı Kutlama Komitesi tarafından Atatürk Anıtı’nı çelik sunulmasıyla start alan kutlamalar kapsamında, makamında ziyaret edilen Vali Yakup Canbolat’a komite üyeleri tarafından semeni hediye edildi. Kutlama komitesi adına söz alan Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof.Dr. Selçuk Kırlı, bu yıl yakılan Nevruz ateşinin bütün Türk dünyasında birlik ve beraberliğe vesile olmasını diledi. Vali Canbolat da kutlama ifadelerini kullanarak, Nevruz’un tüm dünyaya barış getirmesi temennisinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik, Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt ve Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz’ın yer aldığı ziyaretin ardından, yapılan kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Mehter takımının marşlarıyla coşkunun tavan yaptığı yürüyüş, Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı ve Cumhuriyet Caddesi’nin ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tamamlandı. Meydandaki törende Nevruz Bayramı Kutlama Komitesi adına söz alan Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Handan Askeran Ton, 17 yıl önce Türkiye’de ilk kez 16 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek yaktığı Nevruz ateşinin bugün ülkenin her yanına yayılmış olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ