$ DOLAR → Alış: 32,55 / Satış: 32,68
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

YEŞİL HASRETİ BÜYÜKŞEHİR’LE BİTİYOR

YEŞİL HASRETİ BÜYÜKŞEHİR’LE BİTİYOR
  • 02.02.2020

Bursa’nın yeniden ‘yeşil’ kimliğine kavuşması amacıyla yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik 8 büyük parkı kente kazandırmak için çalışmalara devam eden Büyükşehir Belediyesi, bunun yanında son 1 yıl içinde yaklaşık 22 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Uludağ’ın doğal zenginlikleri, ovanın verimliliği, deniz kıyısında bir şehir olması, termal olanakların birçok ilden daha fazla olması gibi birçok çevresel özellikle her dönem ilgi odağı olan Bursa’da kaçak ve çarpık yapılaşma nedeniyle parklardan yoksun kalan tüm semtler yeniden yeşille buluşuyor. Bursa’nın en önemli önceliklerini ulaşım ve trafik, kentsel dönüşüm ve yeşile olan özlem olarak belirleyen Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın yeniden yeşille anılması için yoğun bir çalışma sergiliyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Park Bahçeler Şube Müdürlüğü’nün bizzat sahada çalışan personeli ile bir araya geldi. Bursa’nın yeşilini ön plana çıkarmak için yaz kış demeden sahada çalışan personelin büyük bir emek harcadığını belirten Başkan Aktaş, çok yakında kentin yeniden ‘Yeşil Bursa’ olarak anılacağını vurguladı.

Millet bahçeleri nefes aldıracak

Kişi başına düşen düzenlenmiş yeşil alan miktarını stantların üzerine çıkaracak en önemli yatırımın millet bahçeleri olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, toplam 41 bin 187 metrekare alanda uygulanan eski Atatürk Stadyumu Millet Bahçesi’nde çalışmaların hızla sürdüğünü hatırlattı. Bu projenin Bursa’nın yeşil kimliğini güçlendirmenin yanında kente endemik meyveler ve tıbbi bitkilerin de yer aldığı bir şehir arboretumu görevini üstleneceğini ifade eden Başkan Aktaş, “Millet bahçesi içinde, cephesinde Bursa taşının ve Bursa kemerinin yer aldığı 500 metrekare kapalı alanı olan kıraathane, 550 metrekarelik kütüphane bölümü bulunacak. Yine cephesinde İznik Çinisi ve saçağının görüldüğü termal sularının içilebildiği şadırvanlı çeşme, yer altında 485 araç kapasiteli otopark bulunacak. Kısaca burası çocuk oyun alanları, koşu pisti, çim oyun alanı ve su gösteri havuzlarıyla da ayrıcalıklı bir yaşam alanı olacak” dedi.

Vakıfköy’de geri sayım

Yaklaşık 225 dönüm alan üzerine kazandırılan Vakıfköy Kent Parkı ve Spor Tesisleri projesinde de artık sona yaklaştıklarını dile getiren Başkan Aktaş, bu parkın da Yıldırım’a büyük değer katacağını kaydetti. 86 dönümlük Çeltik Tema Parkı, 93 dönümlük Demirtaş Barajı Eğlence Parkı ve Mesire Alanı, 500 dönümlük Ürünlü Millet Bahçesi, 200 dönümlük Gökdere Parkı, Hamitler Katı Atık Depolama Alanı Parkı ve tematik parklarla Bursa’ya 1,5 milyon metrekarelik yeni yeşil kazandırılacağını ifade eden Başkan Aktaş, tüm bu çalışmalarda başrolü üstlenen ve gayretle çalışan sahadaki park bahçeler ekibine teşekkür etti.

Fidanlar toprakla buluşuyor

Gerek inşaatı gerekse proje çalışmaları devam eden büyük park projelerinin yanında mevcut park ve bahçelerdeki fidan dikim çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü dile getiren Başkan Aktaş, 11 Kasım’da yapılan milli ağaçlandırma seferberliğine Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak 15 bin fidan dikimi ile önemli bir katkı verdiklerini vurguladı. Bursa’ya kazandırılan Mihraplı Şehitliği çevresine de 323 ağaç ve 6174 çalı bitkisi dikimi yapıldığını kaydeden Başkan Aktaş, bunların yanında kavşak, refüj ve mevcut parklara da 7 bin 8 adet fidan dikiminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Önceliğimiz çevre

Bursa’da en önemli önceliklerinin çevre olduğunu çünkü çevresel değerlerin gelecekten emanet alındığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bizim üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başında çevreye duyarlı bir yönetim anlayışı geliyor. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarla Bursa’nın yaşanılabilir bir kent olması noktasında önemli gayretler içindeyiz. Arıtma tesisleri, dere ıslah çalışmaları, kente yeni yeşil alan kazandırma çalışmaları, park alanları oluşturma, cadde ve sokakların estetik kaygılarla yeniden düzenlenmesi, meydan düzenlemeleri, atık yönetimi gibi birçok alanda çevresel yatırımlar yapıyoruz. Tüm bunları yaparken tek amacımız, Bursa’nın yeniden ‘yeşil bursa’ kimliğini kazanması” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ