$ DOLAR → Alış: 32,55 / Satış: 32,68
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

TÜRK GAZETECİNİN FRANSA’DA YARALANMASINA TFMD’DEN TEPKİ

TÜRK GAZETECİNİN FRANSA’DA YARALANMASINA TFMD’DEN TEPKİ
  • 06.12.2019

Anadolu Ajansı (AA) Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, Fransa’nın başkentinde şiddete dönüşen protestolarda polisin attığı kapsülün, taktığı gaz maskesini delmesiyle gözünden yaralandı. Yalçın hastanede tedavi altına alındı.

Yalçın’ın yaralanmasıyla ilgili olarak Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

Fransa’daki emeklilik reformu protestolarında, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un politikalarına karşı çıkan on binlerce kişinin düzenlediği gösterileri olay yerinde takip eden Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, Fransız polisinin attığı gaz kapsülünün gözüne isabet etmesi sonucu dün yaralanmıştır.

Güvenlik güçlerinin orantısız güç kullandığı olaylar sırasında fırlatılan gaz kapsülü meslektaşımızın yüzündeki maskeyi parçalayarak yaralanmasına sebep olmuş, gözünü kaybetme riskini ortaya çıkartmıştır.

Türkiye ve dünyanın önemli basın fotoğrafçıları arasında yer alan Yalçın’ın başına gelen bu talihsiz olay tüm meslektaşlarımızı derinden yaralamıştır.

Dünyanın neresinde olursa olsun güvenlik güçlerinin, tek amacı yaşananları tarihe görsel belge olarak aktarmak olan ve gözü kamuoyu adına gören bir emekçiye hedef gözeterek saldırması kabul edilemezdir. Fransız polisini şiddetle kınıyor, meslektaşımız Mustafa Yalçın’a acil şifalar diliyoruz.

 Türkiye Foto Muhabirleri Derneği

Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ