$ DOLAR → Alış: 32,49 / Satış: 32,62
€ EURO → Alış: 34,60 / Satış: 34,74

ZİRAAT ODASI BAŞKANI SADİ AKTAŞ ÇİĞ ISPANAK YEDİ

ZİRAAT ODASI BAŞKANI SADİ AKTAŞ ÇİĞ ISPANAK YEDİ
  • 24.11.2019

Yenişehir’de 2 bin dönüm alanda ekili olan ıspanaklar alıcı çıkmaması üzerine tarlalarda bekletiliyor. Ispanaktan zehirlenme olaylarının duyulması üzerine talebin durmasını gerekçe gösteren tüccarlar ürünü satın almıyorlar.

İlçede yetiştirilen ıspanakların zehirlenme olaylarının etkisiyle satışının bıçak gibi kestiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, vatandaşların endişelerini gidermek için tarladan topladığı ıspanakları çiğ olarak yedi. Aktaş, “Biz bunu hasat ederken, koparıp yiyebiliyoruz. Tüketici de yiyebilir. Sıkıntı yok. Rahat olsunlar” dedi.

Yenişehir Ovası’nda toplam 3 bin dönüm alana ıspanak ekildiğini söyleyen Aktaş, ürüne alıcı çıkmaması yüzünden çiftçinin ne yapacağını bilemez duruma düştüğünü söyledi. Aktaş, “Bin dönümü sözleşmeli tarım modeliyle satılıyor. Ancak 2 bin dönüm alandaki ıspanaklar sözleşme kapsamında olduğu için alıcı çıkmıyor” dedi.

Ispanakların dönümünün bin TL’ye satılmaya başlandığı günlerde zehirlenme olaylarının ülke gündeminde yer edindiğini ifade eden Aktaş, “Dönüme 1,5 ton ıspanak hasat ediliyordu. 2 bin dönüm alanda binlerce ton ıspanak tüccarın alım için gelmesini bekliyor. Birkaç hafta içinde alıcı gelmezse ıspanaklar tohum çıkaracak ve tüketilemez duruma gelecek” diye konuştu.

Aktaş, zehirlenme olaylarının etkisiyle adeta kurunun yanında yaşın da yandığını vurguladı. Yenişehir Ovası’nda yetiştirilen hiçbir üründe bugüne kadar herhangi bir sağlık sıkıntısının ortaya çıkmadığına dikkat çeken Aktaş, “Ürünlerimizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Yenişehir çiftçisi bu konuda oldukça hassastır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ