YENİŞEHİR OVASI’NDA ISPANAKLAR TARLADA KALDI

YENİŞEHİR OVASI’NDA ISPANAKLAR TARLADA KALDI
  • 10.11.2019

Yenişehir’de 2 bin dönüm alanda ekili olan ıspanaklar alıcı çıkmaması üzerine tarlalarda bekletiliyor. Ispanaktan zehirlenme olaylarının duyulması üzerine talebin durmasını gerekçe gösteren tüccarlar ürünü satın almıyorlar.

İlçede yetiştirilen ıspanakların zehirlenme olaylarının etkisiyle satışının bıçak gibi kestiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, çiftçinin ne yapacağını bilemez duruma düştüğünü anlattı. Yenişehir Ovası’nda toplam 3 bin dönüm alana ıspanak ekildiğini söyleyen Aktaş, “Bin dönümü sözleşmeli tarım modeliyle satılıyor. Ancak 2 bin dönüm alandaki ıspanaklar sözleşme kapsamında olduğu için alıcı çıkmıyor” dedi.

Ispanakların dönümünün bin TL’ye satılmaya başlandığı günlerde zehirlenme olaylarının ülke gündeminde yer edindiğini ifade eden Aktaş, “Dönüme 1,5 ton ıspanak hasat ediliyordu. 2 bin dönüm alanda binlerce ton ıspanak tüccarın alım için gelmesini bekliyor. 1 ay içinde alıcı çıkmazsa ıspanaklar tohum çıkaracak ve tüketilemez duruma gelecek” diye konuştu.

Aktaş, zehirlenme olaylarının etkisiyle adeta kurunun yanında yaşın da yandığını vurguladı. Yenişehir Ovası’nda yetiştirilen hiçbir üründe bugüne kadar herhangi bir sağlık sıkıntısının ortaya çıkmadığına dikkat çeken Aktaş, “Ürünlerimizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Yenişehir çiftçisi bu konuda oldukça hassastır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ