$ DOLAR → Alış: 32,11 / Satış: 32,24
€ EURO → Alış: 34,86 / Satış: 35,00

ÇANAKKALE SAVAŞI KAHRAMANI MÜSTECİP ONBAŞI ANILDI

ÇANAKKALE SAVAŞI KAHRAMANI MÜSTECİP ONBAŞI ANILDI
  • 19.09.2019

Yenişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı, Çanakkale Savaşı Kahramanı Müstecip Onbaşı’nın köyü Orhaniye’de gerçekleştirildi.

İlçe merkezinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törene Orhaniye’de devam edildi. Etkinlikte Çanakkale Savaşları sırasında Turkuvaz adlı Fransız denizatlısını top atışıyla esir alan Müstecip Kılıçaslan’ın gösterdiği kahramanlık anlatıldı.

Etkinliklere Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Garnizon Komutanı Albay Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Bedel, daire amirleri, Kıbrıs Savaşı gazileri ve vatandaşlar katıldı. Okuldaki programda öğrenciler şiirler okurken, Müstecip Onbaşı’nın gösterdiği kahramanlık anlatıldı.

Kaymakam Suat Seyitoğlu’nun 19 Eylül Gaziler Günü mesajı şöyle: “Aziz milletimiz; vatanının bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı, milli birlik, beraberliği uğruna cepheden cepheye koşarak, tüm zorluklara göğüs germiş ve asırlardır kahramanlık destanları yazmıştır. Bu uğurda şehit olmayı göze alarak, gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımız gurur kaynağımızdır. Canı pahasına, ölüme göğsünü siper eden ve bunun nişanını gururla taşıyan gazilerimizin kahramanlıkları hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bugün, aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde bu topraklarda barış ve huzur içinde yaşıyor, geleceğe güvenle bakıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarken; tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize ve değerli aile fertlerine şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.”

Belediye Başkanı Davut Aydın ise 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları kaydetti: “Türk Milletinin yüksek menfaatleri, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, minarelerimizden ezan sesinin eksik olmaması, ay yıldızlı al bayrağımızın yurdumun tüm burçlarında özgürce dalgalanması için ölümü göze alıp savaşan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm gazilerimize ve şehitlerimize rahmet diliyor, hayatta olan gazilerimizin Gaziler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.Yurdumuzun dört bir yanının, sinsi düşmanlarla çevrildiği o zor ve zahmetli günlerde, kendi yaşamını, bağını bahçesini, evini otağını, kundakta yavrusunu bırakıp vatanın bir karış toprağı için, o muazzam Kurtuluş Mücadelesinin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün tek bir sözüyle gözünü kırpmadan cepheye giden kahramanlarımız. Kimi şehit oldu al bayrağa sarılı döndü, kimi gazi oldu şehit arkadaşının elinden düşen son emaneti, şehidimizin anasına, yavrusuna ya da nişanlısına teslim etti.

Şehit olan şehadete kavuştu, gazi olan onurlandı, o onuru bir ömür yaşadı yaşattı. Anılarında cephede aynı tastan yemek yediği, aynı örtünün altında kardan yağmurdan korunduğu kaç silah arkadaşının son nefesi, son cümlesi, son bakışı kaldı. Bu duygularla başımızın tacı tüm gazilerimizi saygıyla selamlıyorum. Şehitlerimizi ve hayatını kaybeden gazilerimizi rahmetle yad ederken bir kez daha Gaziler Gününüzü kutluyorum.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ