$ DOLAR → Alış: 32,55 / Satış: 32,68
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

KOYUNHİSAR ZAFERİNİN 717. YILDÖNÜMÜ VE AYDOĞDU BEY’İ ANMA TÖRENİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

KOYUNHİSAR ZAFERİNİN 717. YILDÖNÜMÜ VE AYDOĞDU BEY’İ ANMA TÖRENİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
  • 29.07.2019

Yenişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Pazar günü Koyunhisar Mahallesinde Koyunhisar Zaferinin 717. Yıldönümü ve Aydoğdu Bey’i Anma Töreni düzenlendi.

Koyunhisar Çamlığında şehitlerimizin ruhuna okunan Mevlid-i Şerif’in ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programa İlçe Kaymakamı Suat Seyitoğlu, CHP Bursa Milletvekilleri Yüksel Özkan ve Erkan Aydın, İlçe Garnizon Komutanı Kadri Bahtiyar, Belediye Başkanı Davut Aydın, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Koyunhisar Zaferinde şehit olan, Osman Gazi’nin kardeşi Gündüz Alp’in oğlu Aydoğdu Bey’in Türbesi ziyaret edilerek Kuran-ı Kerim okundu. Yapılan duaların ardından programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Belediye Başkanı Davut Aydın, Koyunhisar Mahallesinde Koyunhisar Zaferinin 717. Yıldönümü ve Aydoğdu Bey’i Anma Töreninde yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Her gittiği yeri adaletle yöneten Osmanlı Devletinin, kuruluşunun temellerini atan, Bizanslılara karşı kazanılmış ilk zafer, Koyunhisar Zaferinin 717. Yıldönümü ve bu önemli zaferde şehit olan Aydoğdu Bey’i anma etkinliklerimize teşriflerinizden memnuniyet duyduğumu ifade ederken, sizleri en samimi duygularımla, hürmetle selamlıyorum.

Koyunhisar Zaferi, ülkemizin ve özellikle ilçemizin tarihi açısından büyük öneme sahip bir başarıdır. Osman Gazi Bizans Ordusuna karşı aldığı bu zaferin ardından, kendi adına sikke bastırmış ve Kumluk Camiinde Osmanlı Devleti’nin kuruluş hutbesini okutmuş ve Yenişehir Osmanlı’nın ilk Başşehri ilan edilmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşu deyince akla Yenişehir gelir, Koyunhisar Zaferi gelir ve elbette bu önemli savaşın kahramanı Osman Gazi’nin kardeşi Gündüz Alp’in oğlu; şehit Aydoğdu Bey gelir.

Şanlı tarihimizde emeği bulunan şehit ve gazilerimize minnet ve şükran duygularımız tazeliğini korumaktadır. Bastığımız toprakların her bir karışında şehitlerimizin kanı vardır. Üzerinden 717 yıl geçmiş olmasına rağmen Aydoğdu Beyimizi her yıl mezarı başında, rahmet ve dualarla anıyoruz.

Bu duygularla; toprağımız, bayrağımız, birliğimiz, dirliğimiz uğruna bu aziz topraklarda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize Yüce Mevla’mdan rahmet diliyorum” dedi.

CHP Bursa Milletvekilleri Yüksel Özkan ve Erkan Aydın’da yaptıkları konuşmalarda Yenişehir’de ve böylesi önemli bir anmada olmaktan mutluluk duyduklarını belirttiler.

Son olarak konuşan Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu’da, Bu tür önemli tarihleri unutmamanın önemine değinerek, ‘Bizim için çok önemli olan bu tür anma etkinlikleri ne kadar coşkulu olursa gelecek nesillerimize aktarımı daha da kolay olur. Başta belediyemiz olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum’ dedi.

Protokol konuşmalarının ardından programda Yenişehir Belediyesi Kılıç Kalkan Ekibi Gösterisi ve Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehteri Konseri izleyenlerin beğenisini topladı.

Son olarak ise Ceyda Turanlı ve Yağmur Sever’in birlikte okuduğu “Bayrak” şiiri, Damla Sever’in okuduğu “Vatan Sevgisi” şiiri ile Seray Sarıbaş’ın okuduğu “İstiklal Marşımız” duygulu anların yaşanmasına sahne oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ