TÜM EMEKLİLER SENDİKASI: YÜZDE 5’LİK MAAŞ ZAMMINI KABUL ETMİYORUZ

TÜM EMEKLİLER SENDİKASI: YÜZDE 5’LİK MAAŞ ZAMMINI KABUL ETMİYORUZ
  • 06.07.2019

Tüm Emekliler Sendikası Yenişehir Temsilciliği emekli maaşlarına yapılan zam oranıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Atatürk Anıtı önündeki açıklamayı sendikanın Yenişehir temsilcisi Necip Kahraman okudu. Kahraman şunları kaydetti:

“Değerli basın, değerli emeklilerimiz;

Şu an ülke halkının yüzde 99’u her gün daha da ağırlaşan yoksulluk ve işsizlik ile biz emeklilere reva görülen sefalet ücretleri ve açlık sınırının altında maaş artışlarıyla karşı karşıyayız.

Emekliyiz, insanız ve insanca yaşanacak bir gelirimiz, insanca yaşanacak bir hayatımız olsun istiyoruz… Mutfakta yangının olduğu, artık markete gidemez, çarşıya çıkamaz olduğumuz bir dönemde biz emeklilerin insanca yaşaması mümkün değil.

Mutfak Enflasyonu yüzde 50 civarında seyrediyor. Çarşıya, pazara, markete uğrayıp zorunlu ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Son olarak elektrik ve çay %15, şekere %16 doğalgaz ise sırada, akaryakıt zamları ise otomatiğe bağlanmış sürüyor,  yani anlayacağımız zam furyası almış başını gidiyor. Bunun yanı sıra İşsizlik ve yoksulluk alabildiğince arttı ve artmaya devam ediyor. Elbette daha birçok onlarca olumsuz gerçeklerden söz edebiliriz.

Biz emekliler açlık sınırının altında maaş ve %’5 lik adaletsiz artışları asla kabul etmiyoruz…

Her altı ayda bir uygulanan enflasyon zammı derhal yürürlükten kaldırılmalı ve maaşlarımıza toplu sözleşme müzakereleri sonucu belirlenecek seyyanen zam oranları uygulamaya sokulmalıdır. En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalı, milli gelirden emeklilerimize de pay verilmeli, yılda iki kez birer maaş tutarında ikramiye uygulanmalıdır. Uygulanması zorunlu halde bekletilen gerçek intibak yasa düzenlemesi herkes için bir an önce çıkartılmalı, sağlıkta kesilen katkı ve katılım payları emeklilerden alınmamalıdır diye bir kez daha buradan ifade ediyoruz.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ