YENİŞEHİR’DE TARİH AYAĞA KALKACAK

YENİŞEHİR’DE TARİH AYAĞA KALKACAK
  • 22.04.2019

Turizm Haftası dolayısıyla Yenişehir’de düzenlenen etkinlik kapsamında ilçenin tarihi mekânları gezildi. Saat 09.30’da Saat Kulesi önünden başlayan kontej yürüyüşünün ardından Süleymanpaşa Türbesi, Kumluk Camii, tarihi evler, Şemakievi Müzesi, Postumpos Camii, Aydoğdubey Türbesi ziyaret edildi. Sinanpaşa Külliyesi’ndeki kokteylde yapılan konuşmalarda ilenin tarihi zenginlikleri anlatıldı.

İlçenin tarihi zenginliklerinin önemine dikkat çeken Kaymakam Suat Seyitoğlu, elbirliğiyle birçok projenin gerçekleştirilebileceğini vurguladı. Kaymakam Seyitoğlu, “Çok güzel projeler olacak. Değerli Belediye Başkanımızla çok güzel işler yapacağız. Hep beraber hareket edeceğiz. Bugün şuna daha çok inandık ki: Burası Osmanlılının ilk başkenti. Beyliğe geçişin ilk adımları burada atılıyor. Şehirleşmenin ilk adımları atılıyor. Ama temel sağlamsa, 600 yıllık tarih o temelden çıkar. Yenişehir halkı mütevazı bir halktır. Osmanlının ilk gururunu, ihtişamını da içinde taşıyor. Bu medeniyet yansıyor bütün dünyaya. Bu konuyu çok fazla konuşmamız lazım. Kumluk Camii’ni tüm yeniden ortaya çıkarmak gerekiyor. Yenişehir daha da güzelleşecek. Hükümet Konağı, Şehir ve Medeniyet Müzesi olacak. Bu tür çalışmalarla Yenişehir daha çok ön plana çıkacak. Çok güzel gelişmeler oluyor. Sanayi, ticaret ve tarımın şehri oluyor Yenişehir. Bunlardan çok daha önemlisi, cihan hükümdarlığının ilk izleri buradan atıldıysa, Türk milleti adına Yenişehir önemli. Yeni bir vizyon açacağız. Sadece Söğüt değil, Yenişehir de var.”

Belediye Başkanı Davut Aydın ise tarihi değerlerin korunarak, onlara zarar vermeden turistik mekânlar haline getirerek canlandırmayı hedeflediklerini belirtti. Tarih ve kültür turizmi anlamında da gerçekçi ve sağlam adımlar atarak ilçenin adını duyuracaklarını ifade eden Başkan Aydın şunları kaydetti: “Osmanlı, Bayrağında dalgalandırdığı hilalin gölgesinde, kıtalara adaletle hükmedecek bir cihan imparatorluğu olma bilincini, bu üzerinde bulunduğumuz topraklarda oluşturdu. Bu mekânda, yeni topraklar keşfedecek savaş kararlarını aldı, genç ordularını bu meydanda savaşa hazırladı. Gizli bir hazine, Yenişehir, kendi köşesinde oturmuş, vakur duruşuyla, Osmanlı’nın kuruluş hutbesinin okunduğu Kumluk Camiinde adeta keşfedilmeyi bekliyor. Cihan İmparatorluğu’nun ilk kurduğu şehir, Yenişehir, yeniden keşfedilip, tarihi dokuları eski ihtişamına kavuşacak, tarım, sanayi ve ulaşım alanında ne kadar ön plandaysa tarih ve kültür turizmi anlamında da gerçekçi ve sağlam adımlar atarak adını duyuracaktır. İçinde bulunduğumuz Turizm Haftası sebebiyle, bugün sizlerle ilçemizdeki tarihi mekânların bir kısmını birlikte gezdik. Bundan sonra bize düşen bu değerleri korumak ve tarihi dokularını yüceltecek şekilde, onlara zarar vermeden turistik mekânlar haline getirip yeniden canlandırmaktır.”

Etkinliğe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Emniyet Müdürü İlhami Arabalı, Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Bedel, Belediye Meclis Üyeleri Serhat Savcı, Nurettin Aydın, İmdat Cav, H. Emre Yürük, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. (Haber: Gürhan Adana)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ