MORIWAKI DEPREME KARŞI UYARDI

MORIWAKI DEPREME KARŞI UYARDI
  • 09.03.2019

Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Genel Sekreteri, Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Morıwakı, Yenişehir’de öğrencilere depremi ve depremin etkilerinden korunma yollarını anlattı.

Yenişehir Belediyesi Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde Yenişehir Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi (YEGAL) öğrencilerine seslenen Morıwakı, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu vurguladı. Morıwakı, “Türkiye’nin 81 ilinin 55’i, 1’inci derece deprem bölgelerinde bulunuyor” dedi.

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın tarihsel sürecine değinen Morıwakı, “İstanbul’u etkileyen son 2 büyük deprem 1509 ve 1766 yıllarında olmuştur. Marmara Denizi altındaki fayların da Kuzey Anadolu Fayının yüzeyindeki parçaları gibi 200 ile 250 sene civarında bir tekrarlanma periyodu olduğunu düşünürsek, günümüzde İstanbul’u etkileyen bir depremin olacağı kaçınılmazdı. Şimdi de aynı şekilde Bursa’da gelecek 50 yılın içinde büyük bir deprem olma olasılığı hayli fazladır. Bu 50 sene istatistiki olarak gelecek bir hafta veya bir ay içinde olabileceği gibi 50 yıldan sonra, örneğin bundan 60 ya da 70 sene sonra da olabilir. Fakat olacaktır. Bursa’da gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Evlerde bir deprem planının hazırlanması gerektiğine işaret eden Morıwakı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşam üçgeni oluşturmayı unutmamalısınız. Aile bireyleriyle acil durum planı yapılmalıdır. Evin içindeki eşyalar güvenli bir biçimde yerleştirilmelidir.”

Morıwakı, depremden koruyacak 5 önemli davranışı ise şöyle anlattı: “Depremi hissettiğimizde sağlam bir masa ya da yatağın yanına bedenimizi yaslayalım. Yakınımızda yastık, minder varsa bunlarla başımızı koruyalım. Sarsıntı hissedildiğinde giriş kapısı açılıp acil çıkış kapısına yönelelim. Kargaşada aceleyle dışarıya atlamamalıyız. Büyük sarsıntılar 1 dakika içinde gerileyeceği için çevremizdeki durumdan emin olup aceleyle dışarıya atlamadan, sakince hareket edelim. Depremin hızla yangın çıkarabileceği noktalarda önlem alalım. Kullanılmakta olan sabo ve benzeri gazlı eşyaları hızla söndürelim. Gazlı eşyaların vanalarını kapatıp elektrikle çalışan aletleri prizden çekelim. Elektrik ana şalterini kapatalım. Elektrikle ekipmanlar devrilip kolay yanacak eşyalarla temas edip yangına yol açabilir.”

Morıwakı, toplantının ardından öğrencilerle anı fotoğrafı çektirdi. Okul Müdürü Mustafa Kiraz ise Morıwakı’ye çiçek vererek verdiği bilgilerden ötürü teşekkür etti. (Haber-Fotoğraf: Gürhan Adana)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ