‘YEŞİL KARNE’ PROTOKOLÜ

‘YEŞİL KARNE’ PROTOKOLÜ
  • 15.12.2018

Bursa’daki öğrencilerin enerji verimliliği konusunda bilgilendirilmesini ve uygulamada başarılı okulların yılsonunda ‘Yeşil Karne ile’ ödüllendirilmesini içeren protokol, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalandı. İsrafın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesi gibi konularda öğrencilerin bilinçlendirilmesini sağlayacak protokole, Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına da Müdür Sabahattin Dülger imza koydu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke çapındaki tüm kamu kurumlarında uygulanan, geri dönüşebilen atıkların kontrol altına alınmasını ve enerji verimliliğini sağlayan Sıfır Atık Projesi kapsamında Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ‘Yeşil Karne’ protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediyesi başkanlık makamında yapılan anlaşmaya göre, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul 3. ve 4. sınıflar (Yaklaşık 400 okul) enerji verimliliği ile çevre bilincialanlarında yıl boyunca çeşitli eğitimlere tabi tutulacak. Sıfır Atık Projesi’ni kapsamlı şekilde ele alacak eğitimler, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilgili personeli tarafından verilecek.

 

Büyükşehir’den tam destek

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilerleyen zamanlarda faydası bariz fark edilecek bir çevre çalışmasının protokolünü imzaladıkları için mutlu olduklarını söyledi. Yeşil Karne projesinin hedefinin okullarda enerji verimliliği ile çevre korumaya yönelik tedbirlerin alınmasıve öğrencilerde çevre bilincinin oluşturulması olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilgili birimleriyle irtibata geçilerek, okullar üzerinde öğrencilerle alakalı birebir çalışmalar yapılacak. Amaç, atık önleme, azaltma ve geri kazanım, enerji verimliliğiyle oluşacak fırsatlar konusunda bilinç oluşturmak. İnanıyorum ki ciddi kazanımları bu proje vesilesiyle sağlamış olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir gayretle çocuklarımızı destekleyeceğiz. Bu projeden şehir olarak da ülke olarak da istifade edeceğiz” dedi.

 

Okul ve öğrencilere ödül

Uygulamanın bir eğitim ve öğretim dönemini kapsayacağını söyleyen Başkan Aktaş, “Yaptığımız protokol kapsamında başarılı olan okullar, Mayıs ayı içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde mevcut EVeP16 Enerji Verimliliği Portalı üzerinden belirlenecek. Haziran ayında da Yeşil Karne alan okullara çeşitli ödüller verilecek ve öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nin sosyo-kültürel faaliyetlerinden ücretsiz faydalanabilecek” diye konuştu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise Büyükşehir Belediyesi’nin milli eğitime sağladığı destekler nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti. Yapılan protokolün sadece bugünü değil 2071 hedeflerini beslediğini kaydeden Dülger, “Bizi 2071’e taşıyacak gençlerimizin her alanda olduğu gibi israf noktasında da çevre duyarlılığı noktasında da eğitilmesi gerekiyordu. Büyükşehir Belediyesi, pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da proje ortağımız oldu. Sürecin sonunda başarılı okullarımız Yeşil Karne alacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ