TÜM EMEKLİLER SENDİKASI 2019 BÜTÇESİNİ DEĞERLENDİRDİ

TÜM EMEKLİLER SENDİKASI 2019 BÜTÇESİNİ DEĞERLENDİRDİ
  • 11.12.2018

Tüm Emekliler Sendikası Yenişehir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Tüm emeklilerimizi sendikamız çatısı altında üye olup, örgütlenerek insanca yaşam koşullarımızın kazanılması için hep birlikte sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz” denildi.

2019 Yılı Merkezi Hükümet Bütçesi’ni değerlendiren Tüm Emekliler Sendikası Yenişehir Şube Temsilcisi Necip Kahraman, “Bütçeler salt ekonomik değil, bir hükümetin emek/sermaye ekseninde tercihlerini hangi sınıftan yana kullandığını gösteren çok önemli belgeler konumundadır.  İktidarların kaynağın kimlerden toplanacağı ve nereye harcanacağına ilişkin tercihlerini ortaya koyar. Yaşadığımız ekonomik krizin faturasının kime çıkacağının, krizin etkileri karşısında kimlerin korunacağının işaretleri bütçede verilir” dedi.

2018 bütçesinin 762 milyar TL olarak düzenlendiğini, vergi ve gelirler 697 milyar, bütçe açığı 66 milyar olarak kabul edildiğini hatırlatan Kahraman, “Dolayısıyla yüzde 40-50 arasında zamların yapılacağını söylemiştik ve bu oran aşılarak gerçekleşti. 2019 bütçesi ise 960 milyar TL olarak öngörülmüş. Gelirler 807 milyar, bütçe açığı 93 milyar olarak görülüyor. Bunun anlamı, 2019 yılında 93 milyar lira halka zam olarak yansıyacak” diye konuştu.

2019 bütçesinin gelirlerinin yüzde 88’ini vergilerin oluşturduğunu ifade eden Kahraman, toplanan verginin yüzde 62’sinin tüketim üzerinden alındığını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ