UNESCO ALANLARINA YENİ STRATEJİ

UNESCO ALANLARINA YENİ STRATEJİ
  • 23.10.2018

Bursa Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ın 2013 – 2018 Yönetim Planı’nı revize etmek için düğmeye bastı.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda hazırlanan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” isimli adaylık dosyasıyla 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Hanlar Bölgesi (Orhan Gazi Külliyesi ve Çevresi), Sultan Külliyeleri (Hüdavendigar, Yıldırım, Yeşil, Muradiye) ve Cumalıkızık Köyü’nün korunması, yaşatılması, değerlendirilmesi ve değişimin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi amacıyla yönetim planında revizyona gidiliyor. Revize edilecek olan Yönetim Planı’na girdi oluşturmak için profesyonel moderatörler yönetiminde, bilgi ve fikirlerin ortak akıl süzgecinden geçirildiği, alanların korunmasına yönelik hedef ve eylemlerin belirlendiği Strateji Arama Toplantıları Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Strateji Arama Toplantısı, Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez, Yönetim Planı revizyonunu yürüten Akan Mimarlıktan Tanju Verda Akan ve Strateji Arama Toplantısı Moderatörü Adnan Almeman’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Bursa’nın değerlerini uluslararası camiaya daha iyi tanıtabilmek ve tarihi mirası daha etkili yönetebilmek amacıyla iki gün süren toplantılara kamu kurumu yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademik oda temsilcileri, çarşı yöneticileri, muhtarlar, alanda yaşayan yerel halktan oluşan toplam 138 kişi katıldı.

Toplantıda yönetim, kültürel değerler-koruma ve planlama, sosyal-ekonomik yapı ve çevresel düzen, eğitim ve bilinçlendirme, turizm-tanıtım-ziyaretçi yönetimi, erişilebilirlik-ulaşım, acil durum ve afet yönetimi gibi çeşitli temaları içeren konular hakkında görüşler alındı. Katılımcılar toplantıdaki değerli fikirleriyle Dünya Miras Alanlarının uluslararası normlara uygun yönetilebilmesine yardımcı olacak Yönetim Planı’nın revizyonuna katkı sağladı.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ