AŞURE KAZANLARI MÜZEDE KAYNADI

AŞURE KAZANLARI MÜZEDE KAYNADI
  • 11.10.2018

Büyükşehir Belediyesi İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan,  paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi bolluk ve bereketin simgesi Aşure geleneğini kentin dört bir yanında yaşatırken,  Bursa’nın müzelerinde de Muharrem ayı nedeniyle anlamlı etkinlikler gerçekleştiriliyor.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde ziyaretçilerini ağırlayan Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde  ‘Aşure Paylaşmaktır’ isimli bir konferans düzenlendi. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Fatih Yıldırım’ın katılımcılara Aşure’nin tarifini verdiği konferansa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanı Aziz Elbas’ın yanı sıra Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas ve Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik’te katıldı.  Yoğun ilgi gören konferansta renkli bir sunum gerçekleştiren Yıldırım,  Osmanlıdan günümüze aşure geleneğini,  aşure yapımının püf noktaları ile aşurenin insan sağlığına yaralarını anlattı.

 

Aşure paylaşmaktır

Konferans öncesi konuşan Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas ise Muharrem ayının önemine değindi.  Aşure geleneğinin Muharrem ayı ile anlam bulduğunu ifade eden Elmas, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da bu anlamlı geleneğinin sürdürülmesine önem verdiğini söyledi.  Elmas,  “Aşure günü Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Peygamberimiz, aile efradına Aşure Günü’nde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir. Bir hadiste şöyle buyrulur: Her kim Aşure Günü’nde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder” şeklinde konuştu. Konferansın sonunda Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Fatih Yıldırım’a teşekkür belgesi verilirken katılımcılara aşure ikram edildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ