YENİŞEHİR’DE HASAT YENİDEN BAŞLADI

YENİŞEHİR’DE HASAT YENİDEN BAŞLADI
  • 04.07.2018

Yenişehir’de haziran ayının ilk günlerinde başlanan ancak yağmur yağışları nedeniyle durdurulan buğday ve arpa hasadına tekrar başlandı. Yağışların dinip toprağın kurumasıyla birlikte tarlalara giren biçerdöverler aralıksız hasat yapıyor.

Yenişehir’de Söylemiş Mahallesi’nde geçici alım merkezi kuran Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ise önceki gün çiftçilerden ilk buğday alımlarını gerçekleştirdi. Alımların ilk gününde buğdaya kalitesine göre 98,5 kuruş  ile 1,5 TL arasında fiyat uygulandı.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş’la Söylemiş Köyü’ndeki alım merkezinde incelemeler yaptı. TMO’nun ilçeye gelerek alım yapmasının çiftçi açısından sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Süleyman Çelik, çiftçilere sezonun hayırlı olmasını dileklerini iletti.

ALIMLAR TESLİMAT

SÜRDÜKÇE DEVAM EDECEK

İlçede hasada yağmurlar yüzünden yaklaşık 3 hafta ara verildiğini anlatan Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ise, “80 bin dönüme alana ekimi yapılan buğdayların 5 bin dönümü, 15 bin dönüm alana ekimi yapılan arpaların ise yaklaşık 10 bin dönümü ancak hasat edilebilmişti. Yağmurların dinip güneşin açmasıyla hasadın tatlı telaşı da başladı” dedi.

Yenişehir’in yanı sıra İnegöllü çiftçilerin de ürünlerini bu merkeze teslim edebildiğini belirten Aktaş, alımların çiftçilerin ürün getirdiği sürece devam edeceğini anlattı. Aktaş, TMO’nun geçen sezon Yenişehir ve İnegöllü çiftçilerden toplam 800 ton alım gerçekleştirdiğini kaydetti.

TMO Alım Merkezi yetkilileri de nem oranı 14,5’e kadar olan buğdayların alımını yaptıklarını açıkladılar. İlk teslim edilen buğdayların nem oranının 13,9 olarak ölçüldüğünü ifade eden yetkililer, oldukça nemli buğdayların hasadın ardından serilip güneşte kurutulduktan sonra alım merkezine getirilmesini istediler.

BİÇİM ÜCRETLERİ

BELİRLENDİ

Bu arada Yenişehir Ziraat Odası’nda yapılan toplantıda buğday ve arpa biçim ücretleri belirlendi. Muhtarların ve biçerdöver sahiplerinin katıldığı toplantıda biçim ücretlerine son şekli verildi. Buğday ve arpa tarlasının geçen yıl 18 TL olan 1 dönümünün biçim ücretinin 23 TL, geçen yıl 1,60 kuruş olan 22 kiloluk saman balyası bağlama ücretinin ise 2 TL olarak uygulanması kararlaştırıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ