KOMUTANLARIN OKULUNDA EĞİTİM YENİDEN BAŞLADI

   KOMUTANLARIN OKULUNDA EĞİTİM YENİDEN BAŞLADI
  • 25.01.2018

 

Sultan Abdülmecid döneminde ‘Mekteb-i Fünun-u İdadi’ adıyla açılan, günümüze kadar 4 harbiye reisi ile serasker, 5 genelkurmay başkanı ve çok sayıda kuvvet komutanı yetiştiren, 15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılan 173 yıllık Işıklar Askeri Hava Lisesi,  Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak yeniden eğitime açıldı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, eğitimlerin başladığı tarihi okulu ziyaret edip, askeri öğrencilere başarılar diledi.

 

Bursa’da ‘Komutanların okulu’ olarak adlandırılan, Osmanlı döneminde 4 harbiye reisi ile serasker, Cumhuriyet döneminde de Hilmi Özkök ve Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 genelkurmay başkanı ile çok sayıda kuvvet komutanını mezun eden Işıklar Askeri Hava Lisesi, 15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılmıştı. Kapatıldığı 7 Ağustos 2016’dan bu yana sessizliğe bürünen tarihi askeri okul, bu kez Jandarma Genel Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacını karşılamak üzere Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak yeniden eğitime açıldı. Tarihi okulun tadilatı da Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin katkılarıyla gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 milyon TL harcanarak yaptırılan bina mantolama, boya, ıslak zeminlerin yeniden yapılması kalorifer borularının yenilenmesi çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlandı.

Kentin zirvesi tarihi okulda

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, eğitimlerin yeniden başladığı okulu ziyaret etti. Okul Komutanı Jandarma Albay Bülent Mercan tarafından ağırlanan protokol üyeleri sınıfları gezdi. Halen 1477’si erkek, 168’i bayan toplam 1645 öğrencinin bulunduğu okulda sınıfları gezen Vali Küçük ve Başkan Aktaş, askeri öğrencilere başarılar diledi. Protokol üyeleri, daha sonra öğle yemeğini de askeri öğrencilerle birlikte yedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ