Biberi sıcak havalar vurdu

Biberi sıcak  havalar vurdu
  • 28.08.2017

 

BİBERİ SICAK VURDU (1)

Türkiye’nin, yetiştirilen ürünlerinin verim ve kalite bakımından en önemli bölgelerinden biri olan Yenişehir Ovası’nda son yılların en olumsuz sezonu yaşanıyor. Mart ayında bezelye ekimiyle 2017 sezonuna merhaba diyen çiftçiler, yetiştirdikleri ürünlerin karşılığını alamamaktan yakınıyorlar.

Bu yılki tarımsal faaliyetleri değerlendiren Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, çiftçinin biber ve taze fasulye başta olmak üzere bezelye, domates, soğan ve buğday gibi ürünlerden beklediği kazancı sağlayamadığını anlattı. Geçen yıla göre çiftçilerin, bu ürünlerden sağladığı kazançtan memnun olmadığını söyleyen Aktaş, biber çeşitlerinin aşırı sıcaklar yüzünden rekolte kaybına uğramasının yanı sıra fiyatının da gerilediğini vurguladı. Aktaş, “Biber çeşitlerinin kilosu sezon başında 2 TL’den satılmaya başlandı ve bugünlerde kilosu 40-60 kuruşa kadar geriledi. Aşırı sıcaklar yüzünden ürün çiçeklenme döneminde çiçek dökmüştü. Bu yüzden rekoltede yüzde 30 oranında azalma görüldü. Geçen sezon dönümden 4 ton ürün alınmıştı. Bu yıl 15 bin dönüm alana dikim yapıldı ve dönüme 3 ton ürün elde edebildik” dedi.

Yenişehir Ovası’nda çarliston, dolma, Demre, sivri, sarı sivri, kılsivri, kapya ve Şili türü biberler yetiştirildiğini anlatan Aktaş, bu ürünlerin sayıları 20’yi bulan ihracatçı firmalar aracılığıyla, Almanya, Hollanda, Fransa ve İsviçre gibi Avrupa pazarlarına TIR’larla gönderildiğini kaydetti.

Aktaş, öte yandan hasadın ilk günlerinde satış fiyatı 2 TL’ye kadar yükselen taze fasulyenin ise bugünlerde 120 kuruştan ancak alıcı bulabildiğini söyledi.

Tarımsal ürünlerin satışında piyasa koşulları kadar hava koşullarının da etkili olduğunu ifade eden Aktaş, “Bazı sezonlarda aşırı yağış, sıcağa bağlı nem ve hastalık gibi etkenler yüzünden belirli oranlarda rekolte kayıpları yaşanıyor. Eskiden rekoltesi düşen ürünün satış fiyatı artardı. Ancak bu sezon bu kural geçerli olmadı ve hem rekolte hem fiyatlar düştü” diye konuştu.

Sezonun kapanmasına 1,5 ay gibi kısa bir süre kaldığını vurgulayan Aktaş, satış fiyatlarında yükselme olmaması durumunda çiftçinin bu yıl zarar edeceğini sözlerine ekledi. (www.yenisehirmemleket.com)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ