Yenişehir’de ilk kez kapalı yöntemle kist ameliyatı

Yenişehir’de ilk kez kapalı  yöntemle kist ameliyatı
  • 03.10.2016

İlk Yenişehir Devlet Hastanesi’nde ilk kez kapalı yöntemle yumurtalık kisti alınması ameliyatı gerçekleştirildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Münir Kiper Aslan, hastanın göbek deliğinden kamerayla girilerek 10 santimetre uzunluğundaki kistin başarıyla alındığını belirtti.

Bu yöntemin hastanın ameliyat sonrası eski sağlığına kavuşması bakımından sayısız yararları bulunduğuna işaret eden Kiper, “Eski yöntemle hastanın göbeği yukarıdan aşağıya doğru kesiliyor. 5-6 gün hasta yataktan kalkamıyor. Hasta ameliyat sonrası 3-4 ay korseyle dolaşıyor. Dün, laparoskopik yöntem adlı bu yöntemle yani kapalı yöntemle ameliyat ettiğimiz hastamız bugün ayağa kalkarak taburcu oldu” dedi.

Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Yoğurt da, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kiper’in ilçede göreve başlamasıyla bu alandaki sıkıntının ortadan kalktığını söyledi. Başhekim Yoğurt şunları kayretti: “İlçede 2015 yılında toplam 43’ü normal, 6’sı sezaryen olmak üzere toplam 49 doğum gerçekleşmişti. Kiper’in hastanemizde göreve başladığı 4 aydan bu yana 77’si normal, 49’u sezaryen olmak üzere 126 doğum gerçekleşti. Daha önce Bursa’dan geçici doktorlar görevlendiriliyordu. Bu yüzden hastalarımız Bursa, İnegöl ve İznik’e gidiyorlardı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ