Ayçiçeği çiftçinin yüzünü güldürdü

Ayçiçeği çiftçinin yüzünü güldürdü
  • 03.10.2016

Her yıl mart ve nisan aylarında ekimi yapılan yağlık ayçiçeklerinin 1 ay önce başlayan hasadı sürüyor. Çiftçinin bu umutlu bekleyişinin gerçeğe dönüştüğünü belirten 307 Sayılı Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Hakkı Çetin, “Geçen yılki kazanç ve verimi bu yıl da elde ettik, gelecek yıl yağlık ayçiçeği ekiminde artış bekliyoruz” dedi.

28 bin dönüm alanda yağlık ayçiçeği yetiştirildiğini anlatan Çetin, hava koşullarının olumlu etkisiyle çiftçinin kazancının arttığını kaydetti. Bahar aylarındaki yağmurların ürünün gelişimine olumlu etkisi olduğunu anlatan Çetin, “Geçen yıl kırsal alanlarda 1 dönümden 180, ovada ise 350 kilo verim alınmıştı. Dönüm başına alınan verim ortalama 250 kilo olmuştu. Bu yıl ise kırsal alanlarda 250, ovada ise 350 kilo rekolte elde edildi” dedi.

Sulu tarım yapılamayan kırsal arazilere sahip bölgelerde yağlık ayçiçeğinin önemli bir gelir kapısı oluşturduğunu ifade eden Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl ham yağ oranı yüzde 39 ile yüzde 48 arasında ölçülen ürünün ton fiyatı bin 450 ile bin 700 TL arasında değişmişti. Ayrıca, kilo başına 30 kuruş da devlet desteği belirlenmişti. Bu yıl ise kooperatife teslim edilen ürünün ham yağ oranı yüzde 40 ile yüzde 52 olarak ölçüldü ve ton başı alım bedelleri bin 580 ile bin 800 TL arasında değişti. Yağ oranı ve verim arttıkça çiftçimizin kazancı da artıyor.”

Çiftçiyi yağlık ayçiçeği ekimine yöneltmek için girişimler yaptıklarının altını çizen Çetin, gelecek yıl ekim yapılan alanların daha da artacağına inandığını kaydetti. Çetin sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle sulu tarım yapılamayan kırsal alanlarda yağlık ayçiçeği ekiminde artış görüyoruz. Bu yıl 28 bin dönüm alana yağlık ayçiçeği ekimi yapıldı. Yağışların ve verimin artış göstermesi sayesinde çiftçimizin eline daha çok kazanç geçti. Bu olumlu gelişmenin etkisiyle, gelecek yıl ekim yapılan alanların 25 bin dönüme çıkmasını, çiftçimiz buğday ve arpanın yerine yağlık ayçiçeğini tercih etmesini bekliyoruz.”

Yenişehir’de, Yağlı Tohumlar Kooperatifi’nin çiftçiden aldığı yağlık ayçekirdekleri, Karacabey’deki Trakya Birlik Yağ Entegre Tesisleri’ne teslim ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ