Pancar çiftçinin yüzünü güldürdü

Pancar çiftçinin yüzünü güldürdü
  • 29.09.2016

Pancardaki şeker oranını gösteren polar miktarının geçen yıl yüksek çıkmasıyla beklediği kazancı elde eden çiftçiler, bu yıl daha fazla alana ekim yaptılar. Geçen yıl 2 bin 800 dönüm alana ekim yapılırken, bu yıl ekim yapılan alan 4 bin 760 dönüme ulaştı.

2014 yılında olumsuz hava koşulları nedeniyle üründe polar oranı düşük çıkan Yenişehirli şekerpancarı ekicileri, 2015 yılında hem kalite hem de satış fiyatından memnun kalmışlardı. Geçen yılki memnuniyet, bu yıl ekim yapılan alanların artmasını sağladı.

Yenişehir’de sökülen pancarların Bilecik yolu çıkışındaki merkez kantarına ve Barcın Mahallesi’ndeki Barcın kantarına teslim edildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı ve Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Aktaş, “Bugün (dün) ilk teslimatlar yapılmaya başlandı. Teslimatı yapılan ilk ürünler göz önüne alınınca şekerpancarı ekicileri bu yıl da para kazanacak” dedi.

Geçen yılki kazancın çiftçiyi bu yıl da pancar ekimine yönelttiğini anlatan Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl İnegöl kantarı da dahil olmak üzere 28 bin ton alım yapılmıştı. Bu yıl toplam rekoltenin 50 bin tonu bulması bekleniyor. Geçen yıl şeker oranı ortalama 13,5 polar çıkmıştı. Bu yılki şeker oranının 14 poları bulması bekleniyor. Polar yükseldikçe çiftçinin eline daha fazla para geçiyor.”

Pancar eken çiftçilerin beklediği kazancı sağlamasının hava koşullarına bağlı olduğunu dile getiren Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Havaların çok sıcak geçmesi durumunda şeker oranı düşen ürüne verilen fiyat da azalıyor. Bu durum da çiftçinin pancar ekiminden uzaklaşmasına neden oluyor. Geçen yıl beklediği kazancı elde eden çiftçiler, bu yıl pancar ekimine yöneldiler.”

Yenişehir’de iki ayrı merkezde teslim edilen şekerpancarları, Eskişehir Şeker Fabrikası’na taşınıyor. Pancar alım kampanyası kasım alının sonlarında sona erecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ