6 mahallenin içme suyu sorununa köklü çözüm

6 mahallenin içme suyu sorununa köklü çözüm
  • 18.09.2016

Yenişehir’de Dereköy, Kavaklı, Yıldırım, Süleymaniye, Reşadiye ve Kirazlıyayla mahallelerinin yıllardır süren içme suyu sıkıntısına köklü çözüm getiriliyor. BUSKİ tarafından yapılan inceleme sonrası Karaköy Mahallesi yakınlarında bulunan içilebilir nitelikteki 3 kaynağın sularını bu mahallelere taşıyacak olan şebekenin ihale hazırlıkları tamamlandı.

6 mahallenin içme suyu sıkıntısının yıllar öncesine dayandığını belirten Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, yeterli içme suyu kaynaklarının bulunamamasının sorun oluşturduğunu vurguladı. Çelik, “Bu mahallelerimizdeki içme suyu kaynakları geçen yıllar boyunca oldukça azalmış. Bu mahallelerimizin kullandığı içme suyu kaynaklarının azalmasına karşın, yeni su kaynakları da tüm aramalara rağmen bulunamamıştı. Ancak BUSKİ’nin yeni su kaynakları arama çalışmalarından olumlu sonuç alındı” dedi.

Bu süre boyunca belediyeye ait su tankerleriyle bu bölgelere içme suyu taşındığını hatırlatan Başkan Çelik, “BUSKİ Yenişehir Şube Müdürlüğü ilçemizdeki kuruluşunu gerçekleştirdikten sonra tankerlerle su taşıma işini üstlendi ve halen de bu çalışmayı gerçekleştiriyor. Her mahalleye günde birkaç kez gidilerek su deposuna içme suları aktarılıyor. Su kullanımının fazla olduğu bayram ya da düğün ve sünnet gibi etkinliklerin yapıldığı günlerdeyse 3-4 tanker su taşındığı oluyor. Böylece bu mahallelerimizi sakinleri içme suyu sıkıntısı yaşamıyorlar” dedi.

Yerel seçimlerden sonra BUSKİ’nin soruna el attığını ve Karaköy mahallesi yakınlarında temiz ve içilebilir su kaynakları bulduğunu anlatan Başkan Çelik, “Bu bölgede 3 adet su kaynağı belirlendi. Bu kaynaklardaki sular yeraltına döşenecek olan hatlarla söz konusu mahallelerimize taşınacak. Ayrıca, bu çalışma kapsamında bu mahallelerin şebekeleri de yenilenecek” diye konuştu.

Hazırlanan projenin BUSKİ Yönetim Kurulu tarafından onaylandığını ifade eden Başkan Çelik, projenin önümüzdeki günlerde ihale çıkarılmasının beklendiğini kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ