Yenişehir’de ceviz bahçeleri genişliyor

Yenişehir’de ceviz bahçeleri genişliyor
  • 13.09.2016

Ceviz yetiştiriciliğinin her geçen gün giderek arttığı Yenişehir’de yetiştiriciler, kendi ceviz fidanlarını kendileri yetiştirmeye başladılar. Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Yolören Mahallesi’nde aşılı ceviz fidanı yetiştiren ilk işletmenin kurulduğunu belirtti.

Ekonomik getirisi yüksek olduğu için yeni ceviz bahçelerinin kurulduğunu anlatan Aktaş, gerekli olan ceviz fidanlarının artık ilçede yetiştirildiğini söyledi. Ceviz yetiştiricilerinin fidanları çevre il ve ilçelerden sağladığını söyleyen Aktaş, “Zaman zaman mağduriyetler yaşanıyor. Fidanların hangi tür cevize ait olduğu anlaşılamıyor. Bazen dikilen fidanlardan başka tür cevizler çıkabiliyor. Ne yazık ki bu durum ancak 5 yıl sonra anlaşılabiliyor. Bazı yetiştiricilerle fidan satıcıları bu yüzden mahkemelik oluyor. Fidan satıcısının Yenişehirli olması ceviz yetiştiricilerine güven vermekle birlikte, piyasa koşullarının altında bir alışveriş gerçekleşiyor” dedi.

YENİ BAHÇELER

KURULUYOR

Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri de ilçede ceviz yetiştiriciliğinin giderek yaygınlaştığına dikkat çektiler. İlçedeki Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı ceviz bahçelerinin toplam 5 bin 620 dönüme ulaştığını belirten yetkililer şunları kaydetti: “Yenişehir’de her yıl ortalama 150-200 dönüm büyüklüğünde yeni ceviz bahçeleri kuruluyor. Ceviz yetiştiricileri daha bol verim vermesi ve ekonomik getirisinin yüksek olması nedeniyle çentır cinsi ceviz yetiştiriyorlar. İnce kabuklu olması, öyle ki elle bile kırılabilmesi nedeniyle pazar değeri oldukça yüksek. Bunun yanında bu cins ceviz ağaçları daha geç çiçek açtığı için erken ilkbahar donlarından da etkilenmiyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ