$ DOLAR → Alış: 32,88 / Satış: 33,02
€ EURO → Alış: 35,78 / Satış: 35,93

GİRİŞİMLER OLUMLU SONUÇ VERDİ… YENİŞEHİR’E CEZA İNFAZ KURUMU YAPILMAYACAK

GİRİŞİMLER OLUMLU SONUÇ VERDİ… YENİŞEHİR’E CEZA İNFAZ KURUMU YAPILMAYACAK
  • 18.12.2020

Yenişehir Karaköy yakınlarındaki mera arazisine cezaevi yapılması konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, Bursa Milletvekilleri ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile yapılan görüşmelerde cezaevinin Yenişehir’e yapılmasından vazgeçildiğini açıkladı.

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi. Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantıda, yaptıkları girişmeleri anlatan Başkan Aydın, “Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL ile görüşmemiz neticesinde mera arazimize yapılması düşünülen Ceza ve Tevkifevleri projesinin iptal edilerek tarafımıza tebliğ edilmiştir” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Yenişehir; 1301 yılında Yenişehir ovası ve civarının fethedilmesi ile Osmanlı Devletinin ilk başkenti olmuş, 1326 yılında Bursa’nın alınmasına kadar 25 yıl süre ile Osmanlı Devletine başkentlik yapmış ve Osmanlının ilk başkenti olarak tarihe geçmiş bir tarih şehridir. Yüzölçümü 785,4 km² olan İlçemizin toplam alanının yaklaşık yarısı tarımsal üretim yapılan arazi konumundadır. Vatandaşlarımızın  % 80-90’ı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Tarımın yanı sıra 32.625 büyükbaş, 51.125 küçükbaş hayvan, 564.306 kanatlı hayvan, 1877 büyükbaş hayvan ve 939 küçükbaş hayvan işletmesi ile süt ve süt ürünlerinin üretilmesinde Bursa’mızın önde gelen ilçelerindendir. Bunların yanında sivil ve askeri havaalanın varlığı, hızlı tren projesi, diğer il ve ilçelerle olan bağlantısı düşünüldüğünde Bursa’nın parlayan yıldızlarından olmaya devam etmektedir.

BAŞKAN AYDIN: CEZAEVİ YAPILSAYDI HER KESİM OLUMSUZ ETKİLENECEKTİ

İlçemizdeki tüm tarım alanlarını besleyen Sulama Sistemleri Karaköy mera alanından geçmektedir. Aynı zamanda tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Milli Tarım Projesi ile tarımsal potansiyeli yüksek ovalar içinde, yılın dört mevsimi tarım imkanı bulunan Yenişehir ovası Haziran 2017’de, Bursa, İnegöl, Karacabey ile birlikte büyük ova koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Büyük Ova Koruma Alanı ilan edilmesi, şüphesiz tarım topraklarımızın korunması açısından olumlu ve önemli bir gelişmedir. Yüksek Hızlı Tren hattının bu araziden geçmesi, İlçenin Bursa yönünden girişinin kısıtlanacağı ve Üniversiteninde yapılacağı bu bölgenin gelişimi de kapanacaktır. İlçemizin 71 mahalle muhtarı, sivil toplum kuruluşları, süt ve süt üreticileri birliği, damızlık, koyun ve keçi yetiştirici birlikleri ile kırsal kalkınma kooperatifleri vb. kuruluşlarımız, ilçe halkımızın tamamı ceza infaz kurumunun yapılmasını istememektedir. Ceza infaz kurumu yapılması düşünülen bu alanın, karşısına üniversite yapılması planlanmaktadır. Bu üniversite de eğitim ve öğretim görecek 15 bin öğrencinin sosyolojik ve psikolojik gelişimlerine olumsuz yönde etkisinin olacağı da kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak son günlerde bu saydığımız güzelliklerin yanında Yenişehirimizin Karaköy Mahallesinde bulunan 158 ada, 1 parsele kayıtlı 77.235 m2 ve 159 ada, 1 parselde 378.206 m2 toplamda 455.441.00 m² yüzölçümlü alan üzerine ceza infaz kurumu yapılacağı yönünde üzücü haberler almıştık. Ceza infaz kurumu yapılması ile başta mera vasfının yok olması hayatını ve geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, ülkemizin her bir noktasına taze sebze ve meyve ile et ve süt ürünleri gönderen ilçemizin vatandaşları etkilenecek, belirlenen alana yakın yerde üniversite yapılacaktır.

BAŞKAN AYDIN: YENİŞEHİR’İ YENİŞEHİRLİLERLE BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Yenişehir’e Ceza İnfaz Kurumunun Yapılmamasının Nedenleri;

İlçemizin arazileri 1. Sınıf Mera Arazisi’dir. Hızlı Tren Hattının Güzergahında bulunmaktadır. Büyük Ova Koruma Projesi’ni kapsamaktadır. DSİ Tarafından Ova Sulama Projesi kapsamında yer altı sulama hatları tamamlanmıştır. Yakın yerde Üniversite Alanı yapılmaktadır. İlçenin Bursa İl Girişi olan karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Tüm bu sebeplerle ceza infaz kurumu yapılması fikrinin tekrar gözden geçirilmesi, olumsuzlukların önüne geçmek, daha huzurlu bir Yenişehir’de yaşamak adına bu çabadan dönülmesi ve cezaevinin mera arazisine yapılmaması için tüm ilçe başkanlarımız, 71 mahalle muhtarımız, Ziraat Odamız, sivil toplum kuruluşlarımız, süt ve süt üreticileri birliğimiz, damızlık, koyun ve keçi yetiştirici birliklerimiz ile kırsal kalkınma kooperatifleri vb. kuruluşlarımız ile ortak görüş içinde olduğumuzu Bursa Milletvekillerimize aktardık. Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL ile görüşmemiz neticesinde mera arazimize yapılması düşünülen Ceza ve Tevkifevleri projesinin iptal edilerek tarafımıza tebliğ edilmiştir.

Bu vesileyle bizlere Genel Merkezimizle hızlı görüşme sağlayan Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkanımız Cihangir KALKANCI’ya, Genel Merkezimizde bizleri karşılayıp konunun takipçisi olup destek veren Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreterimiz ve Bursa Milletvekilimiz İsmet BÜYÜKATAMAN’a Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit GÜL’den randevu alıp bizi yalnız bırakmayan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Hidayet VAHAPOĞLU’na, Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekilimiz, Adalet Komisyon Üyemiz Halil ÖZTÜRK’e, Ak Parti Bursa İl Başkanımız Ayhan SALMAN’a, Ak Parti Bursa Millet Vekilimiz, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanımız Hakan ÇAVUŞOĞLU’na, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Bursa Milletvekilimiz Efkan ALA’ya, Ak Parti Bursa Milletvekillerimize, Tüm İlçe Başkanlarımıza, Muhtarlar Derneği Başkanımıza, 71 Mahalle Muhtarımıza, Ziraat Odası Başkanımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Süt ve Süt Üreticileri Birliğimize, Damızlık, Koyun ve Keçi Yetiştirici Birliklerimize ve Kırsal Kalkınma Kooperatifleri Kuruluşlarımıza ilçe halkımıza teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı, Türkiye’yi gelecek bin yıllara taşıma hedefiyle temellenmiş, bekamızı muhafaza ve müdafaa azmiyle ahlaki ve hukuki varlığını temin ve tescil ettirmiştir. Bu ittifak sıradan bir birliktelik, çıkar merkezli bir oluşum, küçük hesaplara tamah ve tevessül eden kaygan ortaklık değildir. Özünde vatan sevgisi, Türk milletine mensubiyet şuuru bulunmaktadır. Cumhurun haysiyeti, Cumhuriyet’in hedefleri, milli ülkülerin hasret ve hevesleri Cumhur İttifakı’nın dokusuna ve doğasına tam manasıyla nüfuz etmiştir. Tüm bu duygu ve düşüncelerimizle Yenişehir’imizde Cumhur İttifakı çatısı altında bir ve beraberiz. Yenişehir menfaatine konu olan siyasi rant peşinde koşup acele yapılan açıklamalar ilçemize zarar vermektedir. Bizler ilk günden itibaren vatandaşımızın yanında olduğumuzu, Yenişehir’i Yenişehirlilerle birlikte yönetmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyunun bilgilerine sunuyorum.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Arif Eren de şunları kaydetti: “Milliyetçi Hareket Partisi Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak seçim çalışmalarımızda, hemşerilerimize söylediğimiz gibi Memleketin Hayrına Olan, Milletin Menfaatine Olan ve Doğru Olan Herşeyin Yanında olacağımızın sözünü verdik.Son günlerde Yenişehir’imizde kamuoyunu meşkul eden Karaköy Mahallesinde bulunan 158 ada, 1 parsele kayıtlı 77.235 m2 ve 159 ada, 1 parselde 378.206 m2 toplamda 455.441.00 m² yüzölçümlü alan üzerine ceza infaz kurumu yapılacağı yönünde haberler aldık. Karaköy Merasına yapımı planlanan cezaevi ile ilgili girişimlerimiz neticesinde, Yenişehir’imize Ceza İnfaz Kurumu Yapılmayacağının haberini alarakhem halkımızı hem teşkilatımızı memnun etmiştir. Konu gündeme geldiği andan itibaren Cumhur İttifakı olarak Ak Parti İlçe Başkanımız ve Yenişehir Belediye Başkanımız ile birlikte yoğun bir mesai harcıyarak yapılması planlanan mera arazisinin yeri uygun olmadığı gerekçeli raporumuzu MHP İl Başkanımız Cihangir KALKANCI’ya,  Genel Sekreterimiz ve Bursa Milletvekilimiz İsmet BÜYÜKATAMAN’a ve Genel Başkan Yardımcımız Hidayet VAHAPOĞLU’na aktardık. Bu vesileyle Genel Merkezimizle hızlı görüşme sağlayan Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkanımız Cihangir KALKANCI’ya, Genel Merkezimizde bizleri karşılayıp konunun takipçisi olup destek veren Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreterimiz ve Bursa Milletvekilimiz İsmet BÜYÜKATAMAN’a Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit GÜL’den randevu alıp bizi yalnız bırakmayan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Hidayet VAHAPOĞLU’na, Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekilimiz, Adalet Komisyon Üyemiz Halil ÖZTÜRK’e, Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan SALMAN’a, Muhtarlar Derneği Başkanımıza,  Ziraat Odası Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşkilatımız ve ilçe halkımız adına teşekkür ediyorum. Rabbim ilçemize hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin.”

Toplantıda söz alan siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, konuyla ilgili yaşanan olumlu gelişmeye dikkat çekip girişimleriyle katkıda bulunan Başkan Aydın ve diğer yetkililere teşekkür ettiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ