BURSA’DA ‘AİLE OLUYORUZ’ PROJESİ START ALDI

BURSA’DA ‘AİLE OLUYORUZ’ PROJESİ START ALDI
  • 24.11.2017

 

– BURSA KENT KONSEYİ’NİN DESTEK VERDİĞİ SOMER’İN HAYATA GEÇİRDİĞİ VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DERNEKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN HİBE VERDİĞİ ‘AİLE OLUYORUZ’ PROJESİYLE İLK KEZ HAMİLELİK SÜRECİNDE OLAN 20 İLE 40 YAŞ ARASINDAKİ 50 ANNE ADAYINA ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR.
Bursa Kent Konseyi’nin destekleriyle Sosyal Politikalar Merkezi Derneği’nin (SOMER) sürdürdüğü ‘Aile Oluyoruz’ projesi ile ilk kez hamilelik sürecinde olan 20 ile 40 yaş arasındaki 50 anne adayı ve eşleri, normal doğumun avantajları, aile içi iletişim ve ebeveyn olma konularında bilgilendirilecek.

 

Bursa Kent Konseyi’nin destek verdiği SOMER’in hayata geçirdiği ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Genel Müdürlüğü’nün hibe verdiği ‘Aile Oluyoruz’ projesinin tanıtım toplantısı Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Sosyal Politikalar Merkezi Derneği Başkanı Murat Başlar, İl Dernek Müdürlüğü temsilcisi Orhan Kaya, proje ortakları ve dernek üyelerinin katılımıyla yapıldı.
Toplantıda konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Bursa’da hayatın her alanına dokunmaya çalıştıklarını, daha güzel toplum oluşturulmasına katkı sunmak için çabaladıklarını söyledi. Bursa Kent Konseyi’nin başarısının arkasında güçlü bir gönüllü katkısını yattığını, Bursa’nın bu yönden şanslı olduğunu belirten Çepni, Bursa Kent Konseyi’nin kurulduğun günden bu yana binlerce faaliyete ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Bursa Kent Konseyi’nin çalışmalarında en büyük desteği Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden aldığını söyleyen Çepni, ” Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Sivil Toplum ve Projeler Ofisi’nin desteklediği onlarca proje çeşitli kurumlardan hibe aldı. Son olarak İçişleri Bakanlığı Dernekler Genel Müdürlüğü’nün açtığı programla Bursa’dan 6 projeye hibe verildi. Bu 6 projenin 2’sinin Bursa Kent Konseyi ofislerinde hazırlandığı için gururluyuz. Meclislerimiz, çalışma gruplarımız, katılımcı kuruluşlarımız, gönüllülerimiz, ofislerimiz ve personelimizle beraber enerjimizi gece gündüz demeden daha güçlü bir Bursa için harcıyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Doğumuna Sahip Çık projemizin bir devamı niteliğinde gördüğümüz ‘Aile Oluyoruz’ projesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Geleceğimizin teminatı gençleri ve yeni nesli eğiten aileleri önemsediklerini anlatan Çepni, bu projeyle sağlık nesillerin hazırlanmasına da katkı sunulacağını ifade etti. Çalışmaların toplumun tüm katmanlarına ulaşmasında Bursa Kent Konseyi’nin büyük etkisinin olduğunu hatırlatan Çepni, projenin de bu işbirliğiyle toplumun her kesimine ulaştırılacağını dile getirdi.

 

Sosyal Politikalar Merkezi Derneği Başkanı Murat Başlar ise projenin detayları hakkında bilgi verdi. ‘Aile Oluyoruz’ projesiyle Bursa’da ilk kez hamilelik sürecinde olan 20 ile 40 yaş arasındaki 50 kadın ve eşleri olmak üzere toplam 100 kişinin bilgilendirileceğini belirtti. Projenin 9 ay süreceğini ve 30 Haziran 2018’de son bulacağını söyleyen Başlar, proje ortaklarının Bursa Kent Konseyi, Büyükşehir Belediyesi Bursa Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nin olduğunu hatırlattı. İçişleri Bakanlığı Dernekler Genel Müdürlüğü’nün projeye hibe desteği verdiğini anlatan Başlar, “Çocuk 1 yaşına gelene kadar olan süreci kapsayan bir çerçevede aile eğitim modülü oluşturulacaktır. Eğitim modülü, Bursa Aile Danışma ve Eğitim Merkezi uzmanları tarafından hazırlanacak ve uygulanacaktır. Bu kapsamda “Hamilelik süreci ve normal doğumun avantajları”, “Ebeveyn olma” ve “Aile içi iletişim” konuları yer alacaktır. Toplamda 12 saati kapsayacak eğitim her ay 20 kişilik gruplar halinde uygulanacaktır. Projeyle anne ve babaları çocuk gelişimi hakkında bilinçlendirmeyi, ailenin çocuğun yaşamındaki rolüne dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Anne ve babanın ebeveynlik becerilerine katkı sağlamayı, Anne ve baba adaylarını normal doğum hakkında bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Sağlıklı ailelerin oluşması ile sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamayı, sivil toplumda aile konusunda daha fazla çalışma yapılmasına destek olmayı ve kamuoyunda aile değerlerinin güçlendirilmesi yönünde farkındalık kazandırmayı istiyoruz” diye konuştu.

SOMER’in Bursa Kent Konseyi ile birlikte dezavantajlı gruplar için birçok proje yürüttüğünü hatırlatan Başlar, engelli, kadın ve gençlere yönelik 8’e yakın projenin yapıldığını, farklı kurumlardan hibe alınarak sürece katkı sağladıklarını anlattı.

Bursa Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Sorumlusu Eda Abdullahoğlu ise, projeye katkı sunan herkese teşekkür ederek, topluma faydalı bir çalışma olacağına inandığını dile getirdi.
İl Dernek Müdürlüğü temsilcisi Orhan Kaya ise, projenin faydalı olacağına ve Bursa’ya katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ