Yenişehir’de orman köylüsüne ek gelir kaynağı

Yenişehir’de orman köylüsüne ek gelir kaynağı
  • 29.08.2017

GELİR GETİRİCİ FİDANLAR- YENİŞEHİR (1)Yenişehir Orman İşletme Şefliği tarafından, çeşitli köylerde gelir getirici fidan dikimlerine devam ediliyor. Şeflik tarafından Menteşe Köyü’nde yeni bir ceviz ve ıhlamur bahçeleri oluşturulurken, Koyunhisar ve Marmaracık köylerinde 10 yıl önce oluşturulan badem bahçeleri meyve vermeye başladı.

Orman bölgeleri yakınlarındaki köylerde ekonomik değeri olan meyve fidanları dikildiğini söyleyen Yenişehir Orman İşletme Şefi Bünyamin Arslan, böylece meyvelerin satışından bölge halkının ek gelir sağlaması ve ormanlara olan baskının azaltılması amaçlandığını ifade etti.

Koyunhisar Köyü’nde 30, Marmaracık Köyü’nde ise 20 dönüm alana dikimi yapılan badem ağaçlarının ilk meyvelerini bugünlerde vermeye başladığını belirten Orman İşletme Şefi Bünyamin Arslan, “Bu badem ağaçlarının o köylerin sakinlerine dağıtımını planlıyoruz. Dağıtım, isteyen her haneye eşit sayıda ağaç vererek yapılacak. Bu ağaçları teslim ettiğimiz köy sakinlerinden, bakımlarını sürdürmelerini isteyeceğiz. Meyvelerin satışından elde ettikleri gelir kendilerine kalacak. Toplam 2 bin adet badem ağacından meyve toplayıp satmak isteyenler Şefliğimize müracaat edebilirler” dedi.

IHLAMUR VADİSİ

Menteşe Köyü’nde ise gelir getirici ceviz ve ıhlamur ağaçlandırması çalışmasını tamamladıklarını anlatan Arslan, ceviz ve ıhlamur fidanlarının bakımının Şeflik görevlileri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Köydeki 60 dönüm boş orman alanının bu projeyle değerlendirildiğinin altını çizen Arslan, “Alanın 30 dönümüne 2 bin adet ceviz fidanları diktik. Kalan 30 dönümüne ise bin adet ıhlamur fidanı dikerek ıhlamur vadisi kurduk” diye konuştu.

Arslan, “Ihlamur vadisini Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun bu yöndeki talimatıyla oluşturduk. Ceviz ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplanacak olan bu bölgenin ilerleyen dönemlerde mesire alanı olarak da düzenlenebilir” dedi. (www.yenisehirmemleket.com)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ