Pancar Kooperatifi buğday alacak

Pancar Kooperatifi buğday alacak
  • 28.09.2016

Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne bağlı Yenişehir Kooperatifi’nin bahçesine 800’er tonluk 4 adet buğday silosu inşa edildi. Yenişehir ve İnegöllü çiftçiler, önümüzdeki sezondan itibaren buğdaylarını Yenişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne satabilecekler.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı, Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Aktaş, siloların devreye girmesiyle birlikte, çiftçinin tüccarın insafına bırakılmayacağını belirtti. Bugüne kadar, kooperatife borcu olan çiftçilerin bu borçlarına karşılık buğday alımı yapıldığını anlatan Aktaş, “Pancar Kooperatifi olarak bundan böyle borcu olup olmamasına bakılmaksızın tüm çiftçilerin ürünlerini satın alacağız” dedi.

Yenişehir’de her sezon yaklaşık 100 bin ton buğday üretimi yapıldığını vurgulayan Aktaş, hasat sezonunda çiftçinin tüccarın dışında başka bir seçeneğinin olmadığını dile getirdi. Buğday yetiştiren çiftçiye yeni bir pazar seçeneği oluşturduklarının altını çizen Aktaş, “Pancar Kooperatifi’nin buğday alımı yapması, bu alandaki fiyat politikasını da etkileyecektir. Artık çiftçimizin, tüccarın dışında da ürününü satmak için bir kapısı olacak” diye konuştu.

Bu sezon kooperatife borcu olan çiftçilerden bu borçlarına karşılık toplam bin 200 ton buğday alımı yaptıklarını ifade eden Aktaş, siloların faaliyete geçeceği önümüzdeki sezon daha fazla ürün alacaklarına inandıklarını kaydetti. Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki sezon borcu olsun ya da olmasın tüm çiftçilerimizden buğday satın alacağız. 1 milyon 150 bin TL’ye mal olan 4 adet siloda toplam 3 bin 200 tonluk bir depolama kapasitemiz var. Eğer bu kapasiteyi aşarsak, alımını yaptığımız buğdayları Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’mizin depolarına sevk edeceğiz. Böylece yeni getirilen ürünlere yer açacağız.”

Yenişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin toplam 13 bin üyesinin bulunduğuna dikkat çeken Aktaş, 2017 sezonunda buğday satış fiyatlarının belirlenmesinde Pancar Kooperatifi’nin de etkisi olacağını, bunun da çiftçiye olumlu yansıyacağını sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ