$ DOLAR → Alış: 32,88 / Satış: 33,02
€ EURO → Alış: 35,78 / Satış: 35,93

YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER YENİ SEZONDAN UMUTLU

YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİLER YENİ SEZONDAN UMUTLU
  • 23.04.2020

Yenişehirli çiftçiler, en önemli gelir kaynağı olan biber ve domates çeşitlerinin dikimi için toprağı hazırlamaya başladılar. Böylece çiftçiler, kasım ayının sonuna değin sürecek olan yoğun bir çalışma dönemine girmiş oldular.

Geçen yıl biber çeşitlerinden yeterli kazanç sağladıklarını belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Biber çeşitleri 1 lira ile 2 lira arasında değişen fiyatlardan satılmıştı. Bu yılsa satış fiyatlarının beklentilerimizi karşılamasını umuyoruz ve en az geçen yılki kazançları bekliyoruz” dedi.

Yenişehir biberinin yurtdışına TIR’larla taşındığını hatırlatan Aktaş, sınır kapılarında koronavirüs karantinasının günlerce sürdüğüne ilişkin duyumlar aldıklarını, bu olumsuzluğun giderilmemesi durumunda çiftçinin ürününün elinde kalabileceğini vurguladı.

Arazilerin ekime hazır duruma getirilmesinin ardından 1’inci el biberlerle domateslerin dikimine geçileceğini anlatan Aktaş, hasadın temmuzda gerçekleştirileceğini kaydetti. Aktaş, haziran ayında dikimi yapılacak olan 2. el biberlerin ise eylül ayında hasadına başlanacağını söyledi.

YURTDIŞINA İHRAÇ

EDİLİYOR

1’inci el biber dikimlerinin 10 bin dönüm, 2’nci el dikimlerinse 20 bin dönüm alanda gerçekleştiğini ifade eden Aktaş, bir sezonda toplam 90 bin ton rekolte elde edildiğini belirtti. Yenişehir Ovası’nda yetiştirilen biber çeşitlerinin yurtiçi ve yurtdışındaki pazarlarda satışa sunulduğunu anlatan Aktaş şunları kaydetti: “Merkezi Antalya ve Mersin’de olan ihracatçı firmalar, her yıl hasat döneminin başlangıcında ilçeye gelerek biber alımı yapıyorlar. Yenişehir Ovası’nda yetiştirilen çarliston, dolma, Demre, sivri, sarı sivri, kılsivri, üçburun, kapya ve Şili türü biberler başta Almanya olmak üzere Belçika, Fransa, Hollanda, İsviçre ve İngiltere’ye gönderiliyor. Ülke içindeki büyük alışveriş mağazaları da biber çeşitlerine ilgi gösterirken, tüccarlar da Yenişehir biberini İstanbul, Ankara ve Bursa’daki hallere taşıyor.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ