KAHRAMAN, HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİNİ ANLATTI

KAHRAMAN, HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİNİ ANLATTI
  • 06.10.2018

Tüm Emekliler Sendikası Yenişehir Temsilcisi Necip Kahraman, yaptığı basın açıklamasında emeklilerin hükümetten beklentilerini aktardı.

Emeklilerin maaşlarına ek olarak acilen seyyanen zam yapılmasını istediklerini belirten Kahraman, şunları kaydetti: “Dövizdeki yükseliş ve diğer etkilerle her gün daha da ağırlaşan ekonomik koşullar sonucu acilen emekli maaşlarına seyyanen zam yapılmalıdır. En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır. Mevcut emekli maaşları arasında var olan farklılıkları dengeleyici, yeni bir intibak yasası vakit geçirmeden yürürlüğe sokulmalıdır. Kalkınmadan pay emeklilere de derhal uygulanmalıdır. Dini bayramlarda birer maaş tutarında ikramiye verilmelidir. Sağlık alanında emeklilere de uygulanan ‘katkı ve katılım pay ödemelerine’ derhal son verilmelidir. Merkezi ve yerel yönetimlerin emekli, dul ve yetimlere ilişkin sosyal, kültürel ve dinlence alanlarına yönelik yatırım ve organizasyonlar içeren projeler devreye sokulmalı, emeklilerin hayata dair bağlılıklarını artıracak ve onları mutlu kılacak koşullar oluşturulmalıdır. Emeklilerin sendika kurma ve sendikaya üye olma haklarının önünde var olan engeller kaldırılmalı, uluslararası yasa ve sözleşmelere uygun şekilde iç hukukta düzenlenmesi gereken emeklilerin statü yasası acilen çıkartılmalıdır. Emeklilik prim ödemelerini yerine getirmelerine rağmen yapılan yasa değişikliği ile getirilen kademeli yaş sınırı sonucu, emeklilik hakları engellenen vatandaşların bu haksız uygulamadan kaynaklı yaşanan mağduriyetlerinin acilen çözümlenmesi gerekmektedir.”

Kahraman’ın basın açıklamasına CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yenişehir Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Eğitim-Sen, Kristal İş Sendikası ve Cam İşçileri Derneği’nin yöneticileri katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ