GÖKÇESU’DA SULAMA GÖLETİ SEVİNCİ

GÖKÇESU’DA SULAMA GÖLETİ SEVİNCİ
  • 17.07.2018

Yenişehir Gökçesu Köyü’nde 4 yıl önce yapımına başlanan göletten arazilerin sulanmasına başlandı. Gölet, Gökçesu ile komşu iki köyde toplam 4 bin 200 dönüm arazide sulu tarıma imkan sağlayacak.

DSİ tarafından ihaleye çıkarılan, suları arazilere taşıyacak hatların yeraltına döşenmesi işinin tamamlanmasıyla birlikte Gökçesu köyündeki arazilere su verilmeye başlandı.

Göletten Yenişehir Gökçesu’nun komşu köyleri Bilecik’e bağlı Erkoca ve Alpagut köylerinin arazilerinin bir bölümüne de su verileceğini anlatan AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamıl, “Gökçesu’da 2 bin 200 dönüm, Erkoca ve Alpagut’ta 2 bin dönüm olmak üzere toplam 4 bin 200 dönüm arazide sulu tarım yapılacak” dedi.

Çiftçinin üretim maliyetlerinin düşmesinde ve ürün çeşitliğinin artmasında sulama yatırımlarının etkisine işaret eden Kamıl, sulama tesisleri desteğinin önemini vurguladı. Bu bölgelerde göletlerin devreye girmesiyle tarımsal faaliyetlerin daha sağlıklı biçimde yürütülebileceğine dikkat çeken Kamıl, sözlerini şöyle tamamladı: “Sulama suyu olmaması nedeniyle ancak kuru tarım yapılabilen, hatta bazı tarlaların yer yer atıl durumda kaldığı bölgedeki bu arazilerden bölge çiftçisi sulu tarım yaparak yararlanabilecek. Çiftçilerimiz bu arazilerde hiçbir şekilde sulu tarım yapamıyorlar. Göletle birlikte çiftçiliğin koşulları değişecek. Göletin devreye girmesiyle birlikte sebze ve meyve de yetiştirebilecekler. Sulu tarıma uygun bu topraklardan artık daha çeşitli ve verimli ürünler alınabilecek.”

Gökçesu Muhtarı Gürhan Altuğ ise, sulu tarım olanaklarına kavuşacak olmalarından ötürü sevinçli olduklarını anlattı. Gökçesu’daki arazilerde bugüne kadar buğday, arpa ve ayçiçeği yetiştirebildiklerini dile getiren Altuğ, “Sulama göleti devreye girmesiyle mısırdan yoncaya, domates ve bezelyeden salatalığa kadar ürünler yetiştirmeye başladık. Ayrıca meyve yetiştiriciliği de gelişecek. Alanlar Mevkii’ndeki arazilerdeyse şeftali, elma, armut ve ceviz bahçeleri kurmayı planlıyoruz” dedi.

2 KARE GÖLET

1 KARE TARLALAR

3 KARE KAMIL

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ