BURSA ZİRAAT ODALARI YENİŞEHİR’DE BULUŞTU

BURSA ZİRAAT ODALARI YENİŞEHİR’DE BULUŞTU
  • 14.07.2018

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yenişehir’de yapıldı. Tarım ve hayvancılığın sorunlarının ele alındığı toplantıda, pazarlamada yaşanan sıkıntılar ve planlı ekim konuları öne çıktı.

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir kültür Merkezi’ndeki toplantının açış konuşmasını yapan Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, çiftçinin üretim yaptığını ancak ürününü pazarlama konusunda sorunlar yaşadığını anlattı. Aktaş, planlı ekim modeline geçilememiş olmasının tarım alanındaki sorunları arttırdığına işaret etti.

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezayi Çelik ise pazar sorununun en önemli sorunların başında geldiğine dikkat çekti. Çelik, “Siyah incirde olduğu gibi kirazın pazarlanmasında da harekete geçilmelidir. Kiraz 7-8 yıldır para kazandırmıyor, pazar bulunmalıdır” diye konuştu.

Bursa bölgesinde soğuk hava depolarının yetersizliğinden yakınan Çelik, özellikle Gürsu, İnegöl ve Kestel’de soğuk hava depolarının eksikliğinin hissedildiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yetişkan Keskin de çiftçinin ürünlerini pazarlama aşamasında sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Keskin, “Tarımsal üretim yapan çiftçinin pazarlama sorunları var. Bunun için sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesi gerekir. Kooperatiflerde, birliklerde mutlaka devlet eli olmalıdır” dedi.

Daha sonra söz alan ilçe ziraat odalarının başkanları pazarlama sorunu ve tarımın yeniden yapılandırılmasından hayvancılığın kayıt altına alınmasına değin görüşlerini açıkladılar.

Toplantıya katılan Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamıl, Belediye Başkan Yardımcısı Zekai Dündar ise, Yeni Hükümet Sistemi’ne geçildiğini belirterek sorunların çok daha hızlı ve etkin biçimde çözüme kavuşturulacağını kaydettiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ