YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİDEN UMUTLU BAŞLANGIÇ

YENİŞEHİRLİ ÇİFTÇİDEN UMUTLU BAŞLANGIÇ
  • 04.07.2018

Yenişehir Ovası’nda çiftçilerin umutla beklediği biber hasat dönemi dün başladılar. Tarım işçileriyle tarlalara giden çiftçiler, sezonun ilk ürünlerini toplayıp tüccarlara ve alışveriş merkezlerine teslim ediyorlar.

Sabah saatlerinde tarlalarına giden çiftçiler, sezonun ilk 1. el biber çeşitlerini toplamaya başladılar. Biber çeşitleri tüccara 1,5 ile 2,5 TL arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, ilk gün bibere uygulanan satış fiyatlarının beklentileri karşıladığını söyledi. Aktaş, “Sarısivri ve dolmalık 1,5 TL’den, çarliston 1,80 kuruştan, Demre 2 TL’den, kılsivri ise 2,5 TL’den alıcı buluyor. İlerleyen günlerde satış fiyatlarının bu seviyelerde sürmesini umut ediyoruz” dedi.

Geçen sezon biber çeşitlerinin bugünkü fiyatlardan satışa sunulduğunu hatırlatan Aktaş, “Ancak, ağustosta 50-60 kuruşa kadar gerileyen biber fiyatı, eylül ayında 1 TL’ye yükselmiş ve ekim ayının ilk haftasına kadar bu satış fiyatı değişmemişti” diye konuştu.

Yenişehir Ovası’nda 1. dikimlerin 15 bin dönüm, 2. dikimlerinse 10 bin dönüm alanda gerçekleştirildiğini anlatan Aktaş, geçen sezon olduğu gibi bu sezon da bir dönüme 5 ton rekolte beklediklerini kaydetti. Ürünün, sayıları 20’yi bulan ihracatçı firma aracılığıyla, Almanya, Hollanda, Fransa ve İsviçre gibi Avrupa pazarlarına TIR’larla gönderildiğini belirten Aktaş, ihracatçı firmaların ilçeye alım yapmak için 25 Temmuz’dan itibaren gelmeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ