BURSA’NIN BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ

BURSA’NIN BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ
  • 03.11.2017

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin istifasının ardından toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkanlığa İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı seçti. Kadim şehir Bursa’nın ilk başkanı Sadrettin Efendi’den, son olarak 8,5 yıl hizmet eden Recep Altepe’ye kadar tüm başkanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Aktaş, tüm kent dinamikleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, Bursa için görüş ve önerisi olan herkesle beraber ortak akılla buluşma temennisinde olduklarını söyledi. İnegöl’de 13,5 yıldır gecesini gündüzüne kadar hizmet ürettiklerini hatırlatan Başkan Aktaş, “Şimdi de Bursa’mızın her santimetrekaresine hizmet etmek, kucaklamak için görevimizin başındayız” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Recep Altepe’nin istifanın ardından Vali İzzettin Küçük’ün çağrısıyla toplandı. Meclis Başkanvekili Atilla Ödünç’ün Başkanlığında toplanan mecliste, sadece AK Parti aday çıkardı ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterdi. CHP’li üyelerin katılmadığı seçimlerin ardından 75 oy alan Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Yüreğimiz dağlandı

Seçimlerin ardından teşekkür konuşması yapan Başkan Aktaş, konuşmasına Hakkari’den gelen şehit haberleri ile başladı.  Hakkari’den gelen acı haberin herkesin yüreğini dağladığını, Bursa’nın da bir evladını şehit verdiğini hatırlatan Başkan Aktaş, “Hakkari Şemdinli’de 8 vatan evladı şehit oldu. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Bursa’mızın başı sağolsun. Emre Karaaslan Bursa’mızın evladı. Ülkemizin başı sağ olsun. 8 vatan evladı hakka yürüdü. Rabbim ailelerine ve ülkemize sabırlar versin. Bu özel günde değerli meclis üyelerimizin oylarıyla kadim şehir Osmanlının ilk başkenti Emirsultan’ı Ulucamisi, Muradiyesi, Kozahan ve Uludağ’ı ile her bir mahallesinin tabir yerindeyse dantel gibi işlendiği güzel ülkemizin en güzel ve en örnek şehirlerinden biri olan Bursa’mıza şahsımı belediye başkanı seçerek, bizi bu onurlu makama layık gören, aday olarak buna layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, çok değerli Başbakan Yardımcım Hakan Çavuşoğlu’na, çok değerli Genel Başkan Yardımcımız Erol Kaya Bey’e, adaylığım noktasında emeği ve katkısı olan başta AK Parti İl Başkanım olmak üzere bana bu konuda destek veren milletvekillerimize, meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Her santimetrekareye hizmet

Bursa’nın ilk başkanı Sadrettin Efendi’den bugüne kadar hizmetleri geçmiş tüm belediye başkanlarına teşekkür eden Başkan Aktaş, “Hayallerimizi gerçekleştirmeye, gönülden bağlı olduğumuz bizim yurdumuz vatanımız olan Bursa’mıza hizmet etmek için kolları sıvadık. Ben 13,5 yıldır İnegöl’de belediye başkanı olarak hizmet eden bir kardeşinizim. Gecemizi gündüzümüze kattık. İşte şimdi aynı azim ve aynı inançla Karacabey’den Mustafakemalpaşa’ya, İznik’ten Kestel’e Yenişehir’e, İnegöl’den Gemlik’e Gürsu’ya Mudanya’ya Nilüfer’e Harmancık’tan Orhaneli Keles’e, Orhangazi’den Yıldırım ve Osmangazi’ye 3 milyon nüfusuyla Bursa’nın her santimetrekaresine hizmet etmek için görevimizin başındayız. Bursa maneviyatın doruk noktaya ulaştığı, bu şehrin sakinlerine huzur veren Üftade’den Emirsultan’a Osmanlıya ilk başkentlik yapan bu ülke için canlarını veren vatanperver insanlarıyla Bursa’mız hizmetin en güzeline layık. İbdi Haldun’un dediği gibi “Şehirlerin bir ruhu vardır, insanlar zamanla yaşadıkları şehrin ruhuyla özdeş gelir” sözünü rehber ederek Bursa’nın her köşesine hizmet etmek için bütün gayreti ortaya koyacağız” diye konuştu.

Ortak akıl vurgusu

Konuşmasında Aşık Yunus’un, “Ben gelmedim kavga için bizim işimiz sevgi için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim” sözünü de hatırlatan Başkan Aktaş, “Bugün demokrasinin gereğini hep beraber yerine getiriyoruz. Ben şundan emin olmanızı istirham ediyorum. Bursa’nın tüm dinamikleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, görüşleri ve önerileri olan herkesle Bursa’yı yöneteceğiz. Benim danışmanlarımın bunlar olacağını ifade ediyorum. Her fikre açığız. Bu noktada kapımızın ardına kadar açık olduğunu, Bursa’mız için ortak akılda buluşmak temennimizin bizim için öncelikli olduğunu ifade etmek istiyorum. Hem yerel yönetimin öz kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak, hem de merkezi hükümetten Başbakan Yardımcımız ve milletvekillerimizin desteğiyle hizmet etmek için varız. Yapacağımız çalışmalarda buna şahit olacaksınız” dedi.

Bursa’ya gönül verdik

Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini de ifade eden Başkan Aktaş, “Anadolu topraklarında bize karşı çirkin senaryoları sergileyen iç ve dış mihraklar yine sahnede. Güçlü Türkiye, güçlü millet profiline tahammülü olmayanlar, birliğimize beraberliğimize kast edenlere, 1071’den beri nasıl tek vücut olduysak, 15 Temmuz’da nasıl tek vücut olduysak, aynı inançla ve ruhla devam edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz Bursa’ya gönül verdik. Bizler gönülleri kazanmaya, insana değer vermeye, önce insan düsturuyla hizmet etmeye geldik. Bizler hiç kimseyi diğerine üstün görmeden, ötekileştirmeden, ilçe belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimizle beraber, Bursa’mızı; eldeki kaynakları maksimum kullanarak, çok daha verimli ve kanuni çerçevede ihya etmeye geldik. Bursa’mızın en ücra köşedeki Zeynep teyzenin duasını almaya, çocukların ve gençlerin desteğine, kadınların yolunu açmaya, özel insanların önündeki tüm engelleri kaldırmaya, tüm can dostlarımız hayvanlarımıza şefkat elimizi uzatmaya geldik. Biz sahip olduğumuz bu değerlerle Bursa’yız” diye konuştu.

Konuşması meclis üyeleri tarafından ayakta alkışlanan Başkan Aktaş, daha sonra Başkanlık makamına çıkarak burada Başvekili Atilla Ödünç’ten Başkanlık mührünü alarak görevine başlamış oldu.

Başkan Aktaş, ilk Bursa mesaisine sabah namazında Emirsultan’dan başlayacağını ardından Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini ve çarşı esnafını ziyaret edeceğini hatırlatarak, tüm belediye başkanları ve meclis üyelerini de Emirsultan’a davet etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ