Dünya pazarlarına özel üretim

Dünya pazarlarına özel üretim
  • 02.06.2017

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projeleri kapsamında dünya pazarlarının talepleri doğrultusunda üretim yapılması amacıyla Yenişehirli çiftçilere hibrit biber fidesi dağıttı. Sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere alım garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, verimli Yenişehir ovasında daha kaliteli üretilecek ürünlerin artık doğrudan dünya pazarlarına satılacağını böylelikle çiftçinin yüzünün daha da güleceğini söyledi.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere fide, fidan, yem bitkisi tohumu, hayvan barınakları ve koyun desteklerinin yanı sıra ürün toplama merkezleri, süt tesisi, biber kurutma tesisi gibi yatırımlara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, ürünlerin pazarlanması noktasında da önemli bir aktör haline gelmeye başladı. Dünya pazarlarında yer bulabilecek kalitede olmasına rağmen, iç piyasada fiyatı oldukça düşen ürünlerin hak ettiği değeri bulması amacıyla Tarım A.Ş. aracılığıyla ihracata yönelen Büyükşehir Belediyesi, dünya pazarlarını tarayarak ne tür ürünler istendiğini tespit etti. Bu tespitler doğrultusunda dünya pazarlarına yönelik üretimin startı da Yenişehir ilçesinde verildi. Geçtiğimiz yıl Tarım A.Ş. tarafından Hollanda’ya ihraç edilen 8 çeşitten 15 ton biberin yetiştirildiği Yenişehir’de biber üreticilerine dünya pazarlarının talep ettiği biber fideleri dağıtıldı.

Üreticinin yüzü gülsün

Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edin biber fidelerinin dağıtımı nedeniyle Yenişehir Belediyesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’in de hazır bulunduğu törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yenişehir’in gerçek anlamda kent merkezi olması için normal belediyecilik çalışmalarımız devam ederken, kırsal kalkınma konusunda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Gelirken Süt Ürünleri tesisine uğradım. Tesislerin önüne de güzel bir tesis yapılmış. Kahvaltı yapılabilen, çocukların eğleneceği parkı olan ve yaklaşık 2 milyon TL harcadığımız tesisler bayramdan sonra harekete geçecek. Bunun yanında verimli Yenişehir ovasında üretimin her alanda gelişmesi için çalışmalarımız sürüyor. Sulama göletlerinin yapılmasından, daha kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için sürekli çalışıyoruz. Ekiplerimiz dünya pazarlarını geziyorlar. Hangi kalitede ürün isteniyor, hangi çeşit ürünler isteniyor bunları tespit ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda dünya pazarlarının talebi olan Hibrit Moster F1 Demre cinsi biberlerin yetiştirilmesi için üreticilerimize fide dağıtıyoruz. Bu biberler Tarım şirketimiz tarafından ihraç edilecek. Artık kaliteli üretip, dünyaya satacağız. Bizim tek hedefimi var; üreticinin yüzünün gülmesi” diye konuştu.

Alım garantili üretim

Başkan Altepe’nin konuşmasının ardından 11 üreticiye 114 bin adet hibrit fide dağıtıldı. Projede yer alan yetiştiricilere sözleşmeli üretim modeliyle satın alma garantisi verilirken, üretilen biberler Tarım A.Ş. tarafından ihraç edilecek. Dağıtılan fidelerin maliyetinin 3’te 2’sini Tarım A.Ş., kalan kısmını da çiftçiler karşılarken, çiftçiler ödemeyi hasat döneminde yapacak.

Altepe ardından, Yenişehir’de vatandaşlarla birlikte orucunu açtı. Bursa’nın her alanda örnek olduğunu söyleyen Başkan Altepe, Yenişehir’deki süt ürünleri tesisinin bayramdan sonra açılacağının ve Çiçeközü’ne bir spor sahası kazandırılacağının müjdesini de verdi.

Ramazan ayında ilçelerde iftar yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu kez Yenişehir Çiçeközü Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Yenişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği iftarda, meşalelerle karşılanan Başkan Altepe, Ramazan ayının önemine vurgu yaparak, “11 ayın sultanı, herkesin bir sofra etrafında buluşup güzellikleri yaşadığı, Ramazan ayının bereketi her yeri sardı. Çiçeközü Mahallesi’nde bir araya geldik, orucumuzu açtık. İşte bu güzellikler bizim dinimizde ve kültürümüzde var. Ecdadımızla gurur duyuyoruz, yüzyıllarca dünyada bu güzel kültürün bayraktarlığını yaptı. Değerlerimize sahip çıkıyoruz” dedi.

“Bursa, her alanda örnek”

Bursa olarak, güçlü ve büyüyen şehirlerle birlikte, güçlü bir Türkiye’nin oluşturulacağını belirten Başkan Altepe, “Bu gurur ve bilinçle çalışmaya devam edeceğiz. Bursa, artık her alanda örnek. Yenişehir’in merkezinden kırsalına kadar tümüyle gelişmesi ve kalkınması için her alanda destekliyoruz. Çiftçinin daha güzel üretim yapması, ürünlerini daha iyi pazarlayabilmesi ve hayvancılığın gelişmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bayramdan sonra süt ürünleri tesisini açıyoruz, 2 trilyondan fazla destek yaptık ve orada güzel bir tesis oluşturduk” şeklinde konuştu.

“Gençlerimiz için spor sahasını yapacağız”

Kaliteli üretimin daha da artması hedefiyle hizmetlerin aralıksız sürdüğüne dikkati çeken Başkan Altepe, Bursalıların ihtiyaçlarını bildiklerini söyleyerek, “Yapacak çok işimiz var, onun için buradayız. Çiçeközü’nün de beklentileri var, onları da aldık. Yolun yapılmasından altyapıya kadar ihtiyaç duyulan eksikleri tamamlayacağız. Gençlerin ihtiyacı olan spor sahasını da inşallah yapacağız. Yenişehir canlansın, tarımda, ticarette, turizmde ve sanayide ne gerekiyorsa güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Yeter ki bir olalım, birlik olalım” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik de Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’e katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. İlçede yoğun bir ilgiyle karşılanan Başkan Altepe, iftar yemeğine katılan vatandaşlarla sohbet etti. (www.yenisehirmemleket.com)A-2A-3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ