işgalden kurtuluş törenlerle kutlandı

işgalden kurtuluş törenlerle kutlandı
  • 07.09.2016

Yenişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. İznik Kaymakamı Yenişehir Kaymakam Vekili A. Hamza Pehlivan’ın ilçeli yöneticilerin tebriklerini kabulünden sonra işgalden kurtuluş temsili olarak canlandırıldı.

Belediye binasındaysa, ilçenin kurtuluşunu gerçekleştiren askerler tarafından Türk bayrağı Belediye Başkanı Süleyman Çelik’e teslim edildi. Başkan Çelik, belediye balkonundan geleneksel konuşmasını yaptı. Çelik şunları söyledi: ” Eşi benzeri görülmemiş bir mücadele vererek, bu cennet vatanı ve ay yıldızlı al bayrağımızı bizlere bırakan aziz şehitlerimizin, bu kutsal emanetini kurtuluşumuzun 94. yılında, teslim almanın gururunu ve heyecanını yaşıyorum.  Bu topraklara gözünü dikmiş olanlar, onlar, 94 yıl önce, ellerindeki tüm imkânları kullanıp birleşerek geldiler. Fakat geldiklerinde, karşılarında, tüm yokluklara rağmen, varını yoğunu ortaya koyan, şehit olacaklarını bile bile mücadele veren, tek cephaneleri iman ve inanç olan bir orduyla karşılaştılar. Bugün yine geliyorlar, biz, geçmişte, nasıl bir ve beraber olup birbirimize kenetlendiysek, bugün de aynı inanç ve kararlılığa sahip olduğumuzu, yaptığımız demokrasi nöbetleriyle onlara gösterdik. Her bir metrekaresi bizim için paha biçilmez kıymette olan vatanımızı, bugün de kimsenin bölmesine, aramıza nifak tohumları serpmesine izin vermeyeceğiz. Bu vesileyle, kurtuluş destanımızın mimarı, başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, bugüne kadar bu topraklar için canını vermiş tüm şehitlerimizi, rahmet ve minnetle yâd ediyor, gazilerimizi saygıyla selamlıyorum.”

Başkan Çelik’in konuşmasının ardından Belediye Meclis Salonu’na geçildi. Burada bir konuşma yapan Kaymakam Pehlivan şunları kaydetti: “Günümüz kutlu olsun. Tarih boyunca aziz milletimiz hem içeride hem dışarıda birlik ve beraberliğine kastedenlere hep mücadeleler vermiştir. Tarih sayfalarını kahramanlık ve destanlarla doldurmuştur. Böylece bugüne ulaşmamızın temelleri atmışlardır. Anadolu coğrafyasında bulunmamızın bedeli ağır. İstiklal ve istikbal mücadelesiyle geçiyor. Özgüveni yüksek, omuz omuza bir araya gelebilen bir milletiz. Beklenmedik bir anda darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Bu örgüt de diğer örgütler gibi 94 yıl önce bir araya gelen yedi düvel gibi cevabını alıyorlar. Şehitlerimize müteşekkiriz. Onlara layık olmak için çok çalışmalıyız. Onlardan aldığımız cesaretle, güçle yolumuzda yürüyoruz. Aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Konuşmaların ardından Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehteri’nin gösterisi izlendi. Gösteri sonrası Kıblepınar ve Selimiye mahallelerine gidilerek buralardaki şehitlikler ziyaret edildi.

Kurtuluş etkinliklerine Kaymakam Pehlivan ve Başkan Çelik’in yanı sıra Garnizon Komutan Vekili Hv. Piyade Yarbay Fatih Çelik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ